Havlová (VV): Vysvoboďme učitele z toboganu. Za 6 let jim klesla mzda o 4,4 %

17.12.2013 7:37

V rámci projednávání státního rozpočtu se bohužel očividně zapomíná na učitele. Mzdy kantorů i přes zvýšení o 2 % pro příští rok, jak navrhuje ministr financí Jan Fischer, dlouhodobě klesají, což je u tak důležitého oboru, který ovlivňuje budoucí konkurenceschopnost České republiky opravdu na pováženou.

Havlová (VV): Vysvoboďme učitele z toboganu. Za 6 let jim klesla mzda o 4,4 %
Foto: Úsvit přímé demokracie
Popisek: Poslankyně za hnutí Úsvit přímé demokracie Olga Havlová
reklama

Průměrný plat pedagogických pracovníků v roce 2008 činil 23 777 Kč, v roce 2009 došlo k růstu na 25 053 Kč. V roce 2010 došlo k poklesu na hranici 24 000, a po mírném růstu v následujících dvou letech až na sumu 25 833 Kč došlo v roce 2013 opět k poklesu mzdy kantorů na průměrných 24 970 Kč.

Stručně řečeno, mzdy pedagogů jsou jako na tobogánu a za posledních šest let reálně klesly o 4.4%! Slíbené dorovnávání během posledních let nebylo schopné pokrýt ani inflaci. Buďme rádi, že nejvyšší motivací našich vysokoškolsky vzdělaných pedagogů je vzdělávat budoucí generace občanů a ne touha po odpovídajícím ohodnocení. Jinak bychom totiž museli učitele dovážet.

Případná další intervence České národní banky může způsobit zvýšení inflace a další pokles reálné mzdy.

Platy učitelů považuji za aktuální prioritu. Je to dlouhodobá investice do vzdělání a budoucnosti našich dětí. Pokud ji nezanedbáme, máme naději, že nová generace bude mít schopnost jednou splatit všechny dluhy, které ji bohužel odkážeme. Situace je taková, že vláda raději vyplatí horentní odměny ve výši 180 miliónů úředníkům…

Nejnovější šetření kvality vzdělávání ve světě tzv. PISA 2012 prokázalo, že kvalita našeho školství stagnuje, v lepším případě nesměle roste. Naproti tomu asijský vzdělávací systém roste výrazně. Rostoucí trend hlásí kupříkladu i naši sousedé Poláci zatímco naše školství nenabízí dlouhodobou koncepci kvalitního vývoje a navíc neumí dodržet vlastní sliby vůči pedagogům, tedy těm, kteří jsou klíčovým prvkem vzdělávacího procesu.

Prosím nedopusťme, aby se na pedagozích dělo bezpráví jenom proto, že peníze investované do školství dosáhnou svého efektu až po letech. Musíme tento trend zvrátit a zajistit pro naše budoucí generace kvalitní školský systém. Systém, který se už nepoměřuje s tradičními evropskými soupeři, systém který bude muset obstát v konkurenci asijských zemí, které vědí, že vzdělání je klíčem k budoucnosti.

Chceme přidat 2,43 miliardy Kč na platy učitelů, což činí 1000 Kč na jednoho učitele. Tuto částku chceme pokrýt z obsluhy státního dluhu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Veciverejne.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kopřiva (Piráti): Porcování medvěda

14:01 Kopřiva (Piráti): Porcování medvěda

Projev na 93. schůzi Poslanecké sněmovny 15. dubna. Národní plán obnovy.