Hejtman Hašek: Chceme umožnit posbírat živou paměť, při příležitosti odtajnění krytu...

15.06.2015 16:15

Jak se žilo před válkou, během ní i roky po ní. To je cílem projektu, který chce od roku 2016 spustit Jihomoravský kraj. Už na podzim vypíše grant, díky kterému historici a paměťové instituce pomohou zachytit události let 1938 až 1948.

Hejtman Hašek: Chceme umožnit posbírat živou paměť, při příležitosti odtajnění krytu...
Foto: red
Popisek: Exhejtman Michal Hašek

„Při příležitosti odtajnění krytu Z – 10 jsme se dohodli se zástupci Vojenského historického ústavu, Ústavu pro studium totalitních režimů a  Archivu bezpečnostních složek, že se stanou garanty projektu nazvaného pracovně Deset let, které změnily střední Evropu a jižní Moravu,“ prozradil na tiskové konferenci 15. června 2015 přímo v krytu na úpatí brněnského Špilberku hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Ten bude rád, pokud se díky grantu podaří zachytit svědectví dosud žijících pamětníků. Tedy Čechů i Němců v České republice, na jižní Moravě, v Německu i Rakousku. „Jsou to lidé, kteří mají většinou kolem devadesáti let a více. Jsem ale přesvědčený, že je pro budoucí práci historiků důležité mít tyto informace k dispozici,“ doplnil s tím, že pod patronací výše zmíněných institucí vypíše kraj tříletý grant. A to v předpokládané výši tři miliony korun na zachycení událostí.

Už na podzim by tedy mělo být jasné, o jakých tématech se budou historici s pamětníky bavit. Výstupem pak budou podklady pro další práci. „Chceme umožnit posbírat živou paměť a dál ji prezentovat v knihách, třeba v dokumentárním filmu, díky zvukovým záznamům. Umím si představit, že hlavně pro vzdělávání mladé generace je to důležité a v republice ojedinělé. A budu rád, pokud i díky Americkému fondu výstupy představíme v odtajněném krytu Z – 10,“ sdělil hejtman Michal Hašek s tím, že kraj chce takto navázat na brněnský projekt Rok smíření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sehnalová (ČSSD): Všeobecná deklarace lidských práv je tím, co nás činí lepšími

15:50 Sehnalová (ČSSD): Všeobecná deklarace lidských práv je tím, co nás činí lepšími

Všeobecná deklarace lidských práv byla přijata a vyhlášena 10. prosince 1948, tři roky po ukončení n…