V prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky se v pátek odpoledne uskutečnila tisková konference na téma změny zákona o střetu zájmů, kterou uspořádalo Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR). Cílem novelizace má být zmírnění dopadů tohoto zákona na komunální politiky. Nejen SMS ČR se obává, že budou-li komunální politici muset i nadále zveřejňovat své majetkové poměry tak, jak jim to ukládá stávající zákon, bude v letošních komunálních volbách obtížné sehnat dostatek lidí na kandidátní listiny. Tiskové konference se společně s europoslancem Stanislavem Polčákem, poslankyní Věrou Kovářovou, zúčastnili také hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a starosta Dolní Čermné Petr Helekal.
„Od samého počátku platnosti zákona upozorňujeme, že pro blížící se komunální volby bude řada lidí zvažovat, zda kandidovat. Na menších obcích může být problém vůbec kandidátní listinu sestavit, což je ostatně mnohdy komplikované již nyní. Pokud urychleně zákon nezměníme, přijdeme v komunální politice o lidi, kteří jsou vzhledem ke své profesní zkušenosti velkým přínosem pro fungování obce,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Zastupitelstvo Pardubického kraje se v prosinci loňského roku připojilo k prohlášení na změnu zákona, které inicioval Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Severo-Lanškrounsko. Signatářem petice byl také sám hejtman Martin Netolický.
„Do této problematiky jsem se aktivně zapojil proto, že z mého pohledu musí být kraje partnerem pro města a obce. Seznámil jsem se s jednotlivými novelami a pojem transparentnost se nemůže rovnat šikaně, protože nyní zacházíme do osobních práv jednotlivců, kteří se účastní veřejného života. Novela se navíc týká i práv třetích osob, což z mého pohledu není normální. Objevilo se také takzvané bonzácké tlačítko, což je jakýsi odkaz na anonymní podnět. Ptal jsem se úředníků Ministerstva spravedlnosti ČR na to, kde je tento podnět stanoven v zákoně. Dostal jsem extenzivní výklad, se kterým jako právník nemohu souhlasit,“ uvedl na tiskové konferenci hejtman Martin Netolický.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Proč EU řeší tresty za znásilnění?
Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?
Další články z rubriky

14:07 Ministr Kupka: Migrační návrhy v souladu s naším postojem
Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 - Informace vlády o výsledcích jednání Evropské rady
- 13:09 Senátor Hraba: Vstup do jiné země není nároková záležitost
- 12:12 Scheinherr (Praha sobě): Kupte Bubny, v Hamburku to šlo
- 11:17 Majerová (Trikolora): Kde se bere ta nekonečná drzost?
- 10:21 Turek (Motoristé): Elektromobilita není jediná cesta
- 9:15 Pokorná Jermanová (ANO): Vyvolali jsme hlasování o nedůvěře