Hejtman Petera: Nárůst CO2 v ovzduší, příčiny globálního oteplování, se zastavil

16.03.2015 12:47

Emise kysličníku uhličitého (CO2), nejvýznamnějšího ze skleníkových plynů, způsobujících globální oteplování, v loňském roce celosvětově nevzrostly. Stalo se tak poprvé po čtyřiceti letech v době, kdy zároveň rostl výkon globální ekonomiky.

Hejtman Petera: Nárůst CO2 v ovzduší, příčiny globálního oteplování, se zastavil
Foto: red
Popisek: Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD)

Údaje vycházejí z informací Mezinárodní energetické agentury. Jen třikrát za posledních 40 let se emise skleníkových plynů zastavily nebo dokonce klesly. Vždy však v důsledku ekonomických problémů. Poprvé se tak stalo po ropných šocích a recesi americké ekonomiky na začátku osmdesátých let. Podruhé klesly emise skleníkových plynů po rozpadu Sovětského svazu v roce 1992. V roce 2009 k tomu došlo díky propadu ekonomiky, způsobeném finanční krizí. Nikdy však nedošlo ke stagnaci nebo poklesu emisí oxidu v létech hospodářského růstu. Loni se tak stalo poprvé. Světová ekonomika vzrostla v roce 2014 o 3 procenta. Emise CO2 přitom zůstaly na úrovni roku 2013 - na 32,3 miliard tunách.

Ukazuje se tak, že opatření na boj se skleníkovými plyny a na ochranu klimatu jsou zřejmě účinnější, než se předpokládalo. Mezinárodní energetická agentura zveřejní detailnější informace 15. června ve zprávě spolu s doporučením vládám, která energetická opatření mají realizovat k naplnění globálního paktu ke klimatickým změnám. Věřím, že návrhy agentury pomohou i našim domácím rozhodnutím, kudy se v politice ochrany klimatu vydat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ČSSD

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Běhounek: Věřím, že model bude fungovat hlavně ke spokojenosti klientů

19:33 Hejtman Běhounek: Věřím, že model bude fungovat hlavně ke spokojenosti klientů

V Telči bylo slavnostně otevřeno nové moderní senior centrum. Domov pro seniory se sníženou soběstač…