Hejtman Půta: Kraj chce vědět, jak hlučný je provoz dolu Turów

08.08.2019 8:33

V polském městě Bogatynia se včera konalo setkání zástupců české a polské strany. Předmětem jednání bylo měření hluku, jehož zdrojem je polský hnědouhelný důl Turów nedaleko českých hranic. Měření objednal a platí Liberecký kraj. Výsledky budou známy koncem srpna.

Hejtman Půta: Kraj chce vědět, jak hlučný je provoz dolu Turów
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)

„Negativní dopady rozšiřování těžby v polském hnědouhelném dole Turów řešíme dlouhodobě,“ vysvětlil Jiří Löffelmann, radní pro životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Chceme už nyní vědět, jaké hlukové zatížení důl produkuje,“ doplnil Löffelmann.

„Měření stojí celkem 120.516 korun a jeho výsledky budou známy koncem srpna. Samozřejmě, že je zveřejníme a předáme také polské straně,“ říká hejtman Martin Půta.

Liberecký kraj ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Libereckého kraje objednal u Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě – Národní referenční laboratoře pro komunální hluk měření stávající hladiny hluku z dolu v Turówě, který se nachází kousek od českého území. Nespokojenost s rozšiřováním těžby projevují nejen obyvatelé dvou nejbližších obcí – Uhelné a Oldřichova na Hranicích, ale také obyvatelé Frýdlantska a Hrádecka, které trápí hluk, prašnost a hrozba ještě většího úbytku vody, než je v současné době.

Odborníci z referenční laboratoře prováděli jednorázové měření včera od 22.00 hodin ve dvou místech v obytné zástavbě, přímo v obci Uhelná a Oldřichov na Hranicích. Hluk by podle české legislativy neměl v noci přesáhnout hranici 40 dB. Po měření a vyhodnocení všech získaných údajů obdrží Liberecký kraj akreditovaný protokol.

„Protokol bychom chtěli také použít při přeshraničních konzultacích, které se budou konat v rámci mezistátního posuzování vlivů záměru rozšíření těžby dolu Turów na životní prostředí,“ uzavřel hejtman Půta. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích