Hejtman Schrek: Přeshraniční spolupráce podporuje dobré sousedské a mezilidské vztahy

26.09.2022 13:57 | Tisková zpráva

Kraj Vysočina společně s Jihomoravským a Jihočeským krajem a spolkovou zemí Dolní Rakousko podepsaly Hluboké nad Vltavou společný Pracovní program pro roky 2022–2025.

Hejtman Schrek: Přeshraniční spolupráce podporuje dobré sousedské a mezilidské vztahy
Foto: kr-vysocina.cz
Popisek: Vítězslav Schrek

Ten vychází ze vzájemných dohod o spolupráci z roku 2002 a stanoví další formu spolupráce všech zapojených regionů, společné zájmové oblasti a témata i náplň činnosti jednotlivých odborných pracovních skupin.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14495 lidí

Slavnostnímu podpisu dokumentů předcházelo pracovní jednání představitelů jednotlivých krajů. Všichni se shodli na potřebě pokračovat ve spolupráci, která je přínosem hlavně při výměně informací a zkušeností na jednotlivá odborná témata. Dalším přínosem je budování dobrých sousedských vztahů mezi Českou republikou a Rakouskem.

Celkem třináct odborných pracovních skupin se zaměřuje na výměnu informací k tématům vodního hospodářství, zemědělství a lesnictví, ochrany přírody a životního prostředí, hospodářství a digitalizace, vědy a výzkumu, cestovního ruchu, zdravotnictví a sociální oblasti, ochraně před katastrofami, dále k dopravě, územnímu plánování, regionální politice EU, kultuře, vzdělávání i sportu, to vše s možným využitím evropských fondů.

„Zejména v současné době je přeshraniční spolupráce velice důležitá, protože podporuje dobré sousedské a mezilidské vztahy,“ řekl při podpisu hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a připomněl, že konkrétním úspěšným příkladem této spolupráce je 13 ročníků Mladé univerzity Waldviertel–Vysočina, která umožňuje setkávání a navázání kontaktů především u mladé generace.

Stále platí také Dohoda o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby. Ta upravuje podmínky pro zásah zdravotnických posádek na území jiného kraje i například to, do které nemocnice v případě zásahu cizí posádky bude pacient převezen. Kraj Vysočina se v roce 2018 připojil k už dříve uzavřeným dohodám zdravotnických služeb Jihočeského a Jihomoravského kraje s Dolním Rakouskem. Na Vysočině se zásahy podél hranice týkají posádek v Jemnici, částečně v Moravských Budějovicích a v Telči.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Premiér Fiala: Na střeše KCP vzniká největší fotovoltaická elektrárna v centru Prahy

7:37 Premiér Fiala: Na střeše KCP vzniká největší fotovoltaická elektrárna v centru Prahy

Předseda vlády Petr Fiala se v úterý 29. listopadu zúčastnil v Kongresovém centru Praha (KCP) předst…