Hejtman Vondrák: Kraj chce účinněji bojovat proti jmelí a dalším škůdcům na dřevinách

14.06.2019 14:32

Vedení kraje pošle do poslanecké sněmovny návrh zákonodárné iniciativy v oblasti ochrany životního prostředí.

Hejtman Vondrák: Kraj chce účinněji bojovat proti jmelí a dalším škůdcům na dřevinách
Foto: archiv politika
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

Díky případné změně legislativy bude možné vlastníkům dřevin ze zákona nařídit zásah proti škůdcům. Majitelé pozemků s napadenými stromy nebo keři budou muset respektovat pokyny k  ošetření napadené dřeviny.

„Tato iniciativa vznikla hlavně kvůli enormnímu šíření jmelí, kvůli kterému dřeviny masívně chřadnou. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné. Úřady doposud neměly možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do neúnosného, až kalamitního stavu. Proto za Moravskoslezský kraj poslancům předložím návrh, díky kterému se vzniklá situace bude moci intenzivněji řešit,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a vysvětlil, že zákon umožňující nařídit zásahy na stromech už existuje. Týká se ale jen epidemií či vážných chorob, ve výčtu důvodů k zásahu zatím živočišní a rostlinní škůdci nebo houby nejsou. Jejich začleněním do seznamu nebude potřeba zakládat nové kompetence úřadů, pouze se rozšíří podmínky pro jejich výkon.

„Naši zákonodárnou iniciativu krajští zastupitelé schválili, návrh tedy ve Sněmovně předložím při nejbližší možné příležitosti. Budu tlačit na to, aby se materiál dostal na program jednání co nejdříve. Doufám, že se jím budou poslanci zabývat ještě do konce tohoto roku,“ řekl hejtman kraje Ivo Vondrák, který je také poslancem za Moravskoslezský kraj.

Změna legislativy by umožnila účinněji zasahovat nejen proti jmelí bílému, ale také proti dalším biotickým škodlivým činitelům, jako jsou lýkožrout smrkový, bekyně velkohlavá, korovnice jedlová nebo například houby Chalara fraxinea a Ophiostoma novo-ulmi.

„Návrh zákonodárné iniciativy připravujeme od začátku tohoto roku, odborně jsme ho konzultovali s odborným dendrologickým pracovištěm Ostravské univerzity a Agenturou ochrany přírody a krajiny České republiky. Vše jsme také projednávali se Svazem měst a obcí České republiky a Radou Asociace krajů České republiky. Naši snahu podpořil i ministr životního prostředí Richard Brabec, takže věřím, že se nám podaří legislativu změnit a následně šíření jmelí zastavit,“ sdělila náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a připomněla, že Moravskoslezský kraj vloni vyjednal pro boj se škůdci vstřícné podmínky pro získání finanční podpory od státu. „Podařilo se nám dohodnout snížení podílu povinného kofinancování majitelů zasažených stromů, kteří stát žádají o dotaci na likvidaci škůdců. Spoluúčast se nám podařilo snížit na pouhých 15 procent,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Pokud poslanci návrh schválí, budou orgány ochrany přírody z moci úřední ukládat nezbytné zásahy na prokazatelně napadených dřevinách. „Opatření, která pomohou zastavit šíření jmelí a dalších biotických škůdců, budou spočívat v ořezu napadených částí, případně v chemickém postřiku. V krajních případech úředníci nařídí pokácení nemocného stromu nebo keře,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová a dodala, že se v posledních letech rozšířil i okruh dřevin, které jmelí napadá. „Prvotně byly nejvíc zasažené lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Dnes už můžeme jmelí vidět i na ořešáku, jilmu či hrušni. Jsem přesvědčená, že je načase razantně zasáhnout a tyto stromy chránit,“ uzavřela náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chalupa: Domácí obranný průmysl jsme si zlikvidovali sami

4:33 Chalupa: Domácí obranný průmysl jsme si zlikvidovali sami

Komentář na facebookovém profilu k vyzbrojování armády