Hejtman Vondrák: Spolupráce středních odborných škol s firmami je zásadem transformace kraje

27.05.2023 8:05 | Tisková zpráva

V dílnách SŠ a VOŠ Kopřivnice vzniká unikátní dílo. Studenti této odborné školy zřizované Moravskoslezským krajem, která nabízí komplexní polytechnické vzdělávání, začali sestavovat první vozidlo Tatra Phoenix na území regionu.

Hejtman Vondrák: Spolupráce středních odborných škol s firmami je zásadem transformace kraje
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Ivo Vondrák

Vozidlo budou nastávající automechanici, autoelektrikáři, karosáři a další pracovníci v oblasti automotive kompletovat v rámci odborného výcviku a praktického vyučování. Moravskoslezský kraj na nákup dílů škole přispěl 1 milion korun.

Příležitost sestavit Tatru Phoenix získali studenti jako součást projektu Tatra do škol, který vznikl v roce 2018 z iniciativy společnosti Tatra Trucks s cílem motivovat mladé lidi ke studiu technických oborů. Sestavené vozidlo bude sloužit Střední škole a Vyšší odborné škole v Kopřivnici pro potřeby její vlastní autoškoly a získání řidičského průkazu skupiny C.

Anketa

Jste spokojeni se způsobem, jakým Petr Pavel vykonává úřad prezidenta? (Ptáme se od 23.5.2023)

3%
95%
hlasovalo: 33704 lidí

„Spolupráce středních odborných škol s firmami je zásadním prvkem při transformaci Moravskoslezského kraje na moderní průmyslovou destinaci. Chceme, aby naši studenti získali nejen kvalitní teoretické vzdělání, ale také praktické zkušenosti, které jsou klíčové pro jejich budoucí kariéru. Naše spolupráce s firmami jim umožňuje být v první linii technologického pokroku a připravit se na uplatnění v průmyslu 4.0," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že spolupráce škol s firmami přináší značné výhody.

„Studenti získávají přímý kontakt s moderními technologiemi a zařízeními, mají možnost získat praxi a využívat inovativní technologie v reálném průmyslovém prostředí. Firmy zase mají kontakt na kvalifikované absolventy, kteří jsou schopni okamžitě se zapojit do pracovního procesu. Spolupráce s odbornými školami také umožňuje firmám identifikovat talenty již v raném stádiu jejich vzdělávání a připravit si je na konkrétní pracovní pozice či projekty,“ vysvětlil hejtman Ivo Vondrák.

Do rozvoje technického školství, posílení infrastruktury technických škol v Moravskoslezském kraji, modernizaci učebních prostor a nákupu nejnovějšího vybavení a technologií ročně putují desítky až stovky milionů korun.

„Pokud chceme, aby stoupal zájem o techniku a řemeslo a aby žáci k výuce přistupovali se zájmem a zaujetím, musíme jim nabídnout potřebné zázemí. Proto do této oblasti i za pomoci evropských a jiných dotací masivně investujeme. Spolupráce kopřivnické odborné školy s věhlasnou automobilkou samozřejmě zatraktivní výuku, studenti si vyzkoušejí svoje dovednosti netradičním způsobem a získají ucelený přehled o technologickém postupu kompletace vozidla. Dalším efektem bude samozřejmě propagace školy a celého oboru,“ řekl náměstek hejtmana pro školství Stanislav Folwarczny.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

4:32 Vítová (ANS): Záměrné matení pojmů levice a pravice

V současné době dochází k záměrnému matení pojmů. A aby lidé už vůbec nevěděli, jak se mají orientov…