Hejtman Zimola se shoduje s poslanci a senátory, že provozování záchranky Armádou ČR je nešťastné řešení

12.09.2016 17:04

Zájmy obyvatel jižních Čech jsou důležitější než předvolební boje. Pár týdnů před volbami se proto sešli jihočeští poslanci a senátoři napříč celým politickým spektrem, aby s hejtmanem Jiřím Zimolou konzultovali nejzávažnější problémy Jihočeského kraje. Programem dalšího z pravidelných jednání byla dálnice D3, zajištění letecké záchranné služby armádou, stoupající nároky státu na krajské rozpočty, změna vzdělávacího systému ve zdravotnictví a hrozba stávky řidičů autobusů.

Hejtman Zimola se shoduje s poslanci a senátory, že provozování záchranky Armádou ČR je nešťastné řešení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Zimola

Hlavním tématem schůzky bylo rozhodnutí vlády o tom, že leteckou záchrannou službu bude na jihu Čech zajišťovat Armáda ČR. Všichni účastníci pracovního setkání se shodli na tom, že jde o nešťastné rozhodnutí, které nerespektuje dlouhodobé rozvojové plány kraje, zmaří investice vynaložené na budování dopravního systému, strojového vybavení, kvalitního lidského potenciálu a v konečném důsledku může dokonce ohrozit na životě zraněné obyvatele vzdálenějších oblastí, protože přistávací plochy nemocnic kapacitně nestačí na těžké armádní helikoptéry a dovoz zraněných na místo se tak neúměrně prodlouží. „Armáda ČR dostala úkol proti své vůli a snaží se ho pouze plnit. Kritizujeme však to, že rozhodnutí vlády rozbije dlouho budovaný systému malých vrtulníků, které mohou přistávat bezproblémově a mají i levnější provoz,“ upozornil hejtman Jiří Zimola.

Dalším bodem jednání byla dopravní problematika, a to konkrétně dálnice D3. Toto téma je jihočeskou prioritou s celorepublikovým i mezinárodním přesahem. Zmíněna byla problematika výkupu pozemků, diskuse se vedla i nad problematikou sjezdů z dálnice, protože aktuálně hrozí, že místo pěti sjezdů zbydou pouze dva.

Pracovnímu setkání se nevyhnulo ani téma školství a zdravotnictví. Náměstkyně hejtmana Ivana Stráská upozornila, že nedostatečnému počtu středního zdravotního personálu neprospějí povinné maturity z matematiky. Budoucí zdravotní sestry ji k výkonu svého povolání nepotřebují a povinná maturita je od studia na středních zdravotnických školách odradí. Účastníci setkání se shodli na tom, že o této problematice informují ministryni školství a budou jednat o možné výjimce.

Posledním bodem byla diskuse nad otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. I zde se jihočeští poslanci, senátoři i hejtman Zimola shodli na jeho zachování a upozornili na nutnost opravy chátrajícího zázemí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…