Herman (KDU-ČSL): Stopa Václava Riedlbaucha zůstane v české kultuře ještě řadu generací

07.11.2017 14:17

Ve věku 70 let zemřel 3. 11. 2017 bývalý šéf České filharmonie a ministr kultury v kabinetu premiéra Jana Fischera profesor Václav Riedlbauch.

Herman (KDU-ČSL): Stopa Václava Riedlbaucha zůstane v české kultuře ještě řadu generací
Foto: Vít Hassan
Popisek: Bývalý ministr kultury Daniel Herman na sjezdu KDU-ČSL
reklama

„S velkým zármutkem jsem přijal zprávu o úmrtí předního českého hudebního skladatele a pedagoga, profesora Václava Riedlbaucha, jehož stopa v české kultuře zůstane nepochybně čitelná ještě po mnoho generací. Skláním se v úctě nejen před jeho talentem, ale také před jeho pokorou a před cenou trpělivé práce, kterou zosobňoval. Čest jeho památce!“ řekl Daniel Herman.

Po absolutoriu Pražské konzervatoře (1968) a studia skladby na Akademii múzických umění v Praze u Václava Dobiáše (1973) pedagogicky působil na Pražské konzervatoři, posléze na katedře skladby Hudební a taneční fakulty AMU, kterou letech 1990–2004 vedl. 

Je autorem řady komorních a orchestrálních skladeb, jeho celovečerní baletMacbeth se na Nové scéně Národního divadla hrál od roku 1984 po šest sezón. Václav Riedlbauch obdržel řadu ocenění ve skladatelských soutěžích a v roce 2000 mu Evropská unie umění udělila Evropskou cenu Gustava Mahlera za vynikající výsledky v oboru hudby.

Vedle své tvůrčí a pedagogické činnosti se Václav Riedlbauch zabýval hudebním a divadelním managementem, kulturní politikou v oblasti kreativní kultury, mezinárodní kulturní spoluprací a kulturní diplomacií. V této oblasti dlouhodobě působil v řadě funkcí, mj. jako umělecký šéf Opery Národního divadla, programový ředitel Paláce kultury, šéfproducent nakladatelství Panton a ředitel České filharmonie (2001–2009), byl iniciátorem přehlídky soudobé evropské tvorby Pražské premiéry, zaměřené a prezentaci tvorby současných českých a evropských skladatelů.

Václav Riedlbauch byl členem Správní rady Nadace Bohuslava Martinů, dozorčí rady Etnologického ústavu AV ČR, stálé soutěžní komise Pražského jara a předsedou Akademického senátu VŠE. Působil v expertním týmu pro koncepci Národního divadla, Správní a Umělecké radě festivalu Pražské jaro, Správní radě Nadace Leoše Janáčka, předsedal výboru Festivalu Brno a v letech 2009-2010 zastával funkci ministra kultury ČR ve vládě Jana Fischera.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Odmítáme vládou navržené budování migračních center, iniciovali jsme petici

10:41 Rozvoral (SPD): Odmítáme vládou navržené budování migračních center, iniciovali jsme petici

Politické usnesení předsednictva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) k aktuální politické situaci…