Hladík (KDU-ČSL): Arnoldovu vilu čeká rekonstrukce. Poslouží i pro Centrum dialogu

30.09.2019 11:49

Rada města Brna souhlasila s projektem Centrum dialogu – Arnoldova vila. Jeho realizací vznikne kulturní zařízení pro výstavní a badatelskou činnost. Centrum dialogu bude sloužit pro laickou i odbornou veřejnost se zájmem o architekturu 19.–21. století.

Hladík (KDU-ČSL): Arnoldovu vilu čeká rekonstrukce. Poslouží i pro Centrum dialogu
Foto: kduprobrno.cz
Popisek: Petr Hladík (KDU-ČSL)
reklama

Objekt významného brněnského stavitele Josefa Arnolda je od roku 2010 kulturní památkou a v roce 2012 byl zařazen na seznam nejohroženějších kulturních nemovitých památek. V současnosti je vila v havarijním stavu. Na základě realizované a odsouhlasené studie byla dokončena projektová dokumentace pro stavební řízení. Společné povolení (pro územní a stavební řízení) nabylo právní moci 13. září 2019.

Cílem projektu je důsledná památková obnova Arnoldovy vily. Centrem domu budou multifunkční místnosti, které mohou sloužit i pro pořádání diskusních setkání, odborných symposií a konferencí. „Hlavní náplní Centra dialogu bude téma česko-německo-židovských vztahů a minulosti, neboť do 2. světové války zde vedle sebe všechny tyto národnosti žily. Součástí objektu bude také provoz umělecké kavárny nebo otevřené zahrady pro rekreační a uměleckou činnost,“ přiblížil první náměstek primátorky Petr Hladík.

Ve vile vzniknou také výstavní prostory určené pro krátkodobé výstavy interních i externích kurátorů a stálá expozice o historii Arnoldovy vily, osobnosti stavitele Josefa Arnolda a tzv. první vilové kolonii nad Lužánkami. Nebude chybět ani badatelna a archiv dokumentačního centra vily Tugendhat a výzkumu architektury 19.–21. století. „Navíc tím, že zahrady Arnoldovy a Löw-Beerovy vily a vily Löw-Beerovy a Tugendhat spolu sousedí, dojde k propojení zahrad a zpřístupnění těchto vilových objektů v zahradním vnitrobloku,“ doplnil Petr Hladík.

Předpokládané celkové náklady: 123 000 000 Kč.

Kofinancování města Brna se předpokládá ve výši 84 000 000 Kč.
Maximální výše grantu: 39 000 000 Kč.

Na projekt bude podána žádost o dotaci prostřednictvím fondů EHP a Norska, program: Kulturní dědictví. Výzva bude zaměřena na ochranu a obnovu movitého a nemovitého kulturního dědictví. Žadatelem o dotaci je Muzeum města Brna ve spolupráci s externím dotačním manažerem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

8:39 Vích (SPD): Ministerstvo obrany je pouhá „slibotechna“

Armáda poptává 210 pásových bojových vozidel pěchoty v osmi modifikacích. Má to stát 52 miliard Kč. …