Hlaváček (Svobodní): Návrh Milana Chovance požadovat třetinu kandidátů opačného pohlaví je hloupost

29.07.2014 10:14

Jan Hlaváček rozmetal návrh ministra Chovance (ČSSD).

Hlaváček (Svobodní): Návrh Milana Chovance požadovat třetinu kandidátů opačného pohlaví je hloupost
Foto: red
Popisek: Logo Strany svobodných občanů

Jan Hlaváček (Svobodní), se podíval na návrh Milana Chovance (ČSSD) požadovat třetinu kandidátů opačného pohlaví, a komentuje jeho hloupost (toho návrhu).

Sociální demokraté by chtěli více žen v politice. Třetinu volených zástupců, prý. Pravicová strana by šla příkladem, sestavila vzorovou kandidátku, vysvětlila přínos žen v politice občanům a pro svou kandidátku získala hlasy. Naproti tomu levice touží diktovat své představy ostatním, aniž by se obtěžovala zamést si před vlastním prahem.

Socialisté tedy požadují nerozhodovat o složení kandidátky například podle schopností na základě dosavadního chování, ale primárně podle vlastnictví vhodné sady orgánů. Alespoň k tomu chtějí donutit ostatní ekonomickým tlakem. Kdo prý nebude mít na druhém místě a pak v každé další trojici na kandidátce tvora "druhého" pohlaví, chtěli by mu krátit příspěvek za volební výsledek.

Jak nejsnadněji splníme tuto podmínku, když nejlepší kandidáti dle námi zvolených kritérií budou muži, a nemáme v kraji dostatek vhodných kandidátek (což není nijak neobvyklé, ženy se do politiky zrovna nehrnou), v krajním případě vůbec žádnou? To je prosté, milý Watsone, na druhé místo, a pak do každé další trojice vložíme členku strany bez osobních ambic, manželku, nebo jinou vhodnou kandidátku. Takže kandidátní listina bude vypadat třeba následovně:

Adam
Božena
Cyril
David
Eva
Filip
Gustav
Hana
Ivo
Jiří

atd., na dalším pořadí vůbec nezáleží, protože nejvyšší zisk mandátů v jednom kraji byl například v posledních parlamentních volbách 7 mandátů. No a hned po volbách se vzdají mandátu kandidátky Božena, Eva a Hana. Například zjistí že během kampaně otěhotněly. Nebo z jiných vážných důvodů. Chce snad pan ministr perzekuovat stranu a nepřímo tak nutit těhotné kandidátky a nastávající maminky, nebo ženy v závažných zdravotních, osobních či rodinných problémech do nekonečných jednání a interpelací, jen proto, aby jejich strana nepřišla o příspěvek? To asi ne, že. Nakonec v poslaneckých lavicích zasednou dle původního plánu Adam, Cyril, David, Filip, Gustav, Ivo a Jiří.

Takže návrh neřeší naprosto nic. I v tom nejnepříznivějším případě stačí nasadit tři ženy, které se mandátu vzdají. Seriozní strany budou nadále vybírat své kandidáty podle jejich politických kvalit, jen budou donuceni k divadýlku kolem sestavování a odstupování kandidátek (racionální voliči těchto stran to jistě pochopí). Strany snažící se neobcházet smysl zákona budou trestány méně schopnými politiky (resp. političkami) dosazenými jen pro naplnění kvóty. Většina voličů stejně nic nepozná.

Ale pan ministr je jistě chytrý a podobné úvahy je schopen sám, nebo v týmu právníků svého ministerstva. Spíše potřeboval plácnout uprostřed okurkové sezóny nějakou hloupost, o které se bude chvíli mluvit, že.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Svobodni.cz

prezidentský plat

V televizi na CNN jste tvrdil, že nevíte, jak byste s platem naložil. Budiž. Ale šokovalo mě, že váháte, zda z něj dát část na charitu. Nemyslíte, že to by měla být smaozřejmost, když berete tolik, co si mnozí z nás nevydělají ani za rok, a že když mám z čeho, je třeba pomáhat těm, co to potřebují...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.