Hlubuček (STAN): Pražská kohoutková voda bude ještě kvalitnější

27.07.2021 16:17

Ve vodárenské soustavě hlavního města Prahy byly v posledních týdnech dokončeny investice za více než 1,5 miliardy korun, které významně přispějí k ještě vyšší kvalitě kohoutkové vody v metropoli. Základem modernizace je přechod na zcela novou technologii úpravy vody pomocí filtrace přes granulové aktivní uhlí.

Hlubuček (STAN):  Pražská kohoutková voda bude ještě kvalitnější
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Nově funguje tato technologie v modernizované vodárně v Podolí, která se díky investici ve výši 300 milionů opět stala plnohodnotnou součástí pražské vodárenské sítě. V těchto dnech je zprovozněna obdobná technologie také v Úpravně vody Želivka, a.s., která patří k největším v Evropě. Výše této investice dosáhla 1,2 miliardy.

Pražská kohoutková voda je dlouhodobě špičkové kvality a ve všech měřitelných ohledech. V rámci kontroly kvality pitné vody se stanovuje přes sto různých kvalitativních chemických, senzorických, fyzikálních, mikrobiologických a biologických parametrů. Kohoutková voda v Praze přitom podléhá četnější a v některých parametrech přísnější kontrole kvality než kontroly balené vody. Aktuální informace k měření kvality pražské kohoutkové vody si mohou Pražané najít na webu ZDE, kde jsou každý měsíc zveřejňovány průměrné hodnoty všech sledovaných ukazatelů pitné vody.

„Kvalita a chuť kohoutkové vody v Praze je absolutně špičková. Už dnes 66 procent Pražanů pije kohoutkovou vodu a pomáhá tak šetřit životní prostředí. Chceme nicméně v osvětě o kvalitách a chuti kohoutkové vody v Praze pokračovat. Obaly od balených vod tvoří významnou část odpadu a, i když jde o recyklovatelné obaly, je zbytečné, když vezmeme v potaz kvalitu kohoutkové vody, aby tento odpad vůbec vznikal,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí a infrastruktury.

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 17948 lidí

Výhodou filtrace přes aktivní uhlí, kterou nově získává i Úpravna vody Želivka, je, že se díky ní lépe odstraní syntetické organické chemikálie, přírodní organické sloučeniny a další sloučeniny, které ovlivňují chuť a pach pitné vody. Nová technologií také lépe odstraňuje z vody pesticidní látky a jejich metabolity.

„Pokud chceme vytvořit předpoklad pro dlouhodobě udržitelnou správu zásob pitné vody pro Prahu, musíme do vodárenské soustavy investovat. Hlavní město Praha v současnosti dokončilo významné investice do posílení a zkvalitnění své vodárenské sítě, a to v úpravnách vody Podolí a komplexu Želivka,” konstatuje Petr Hlubuček a dodává: „Díky investici do Úpravny vody Želivka ve výši 1,2 miliardy korun, na kterou se podařilo získat více jak třičtvrtěmiliardovou dotaci, získáváme nejmodernější technologii a Praha tak má zajištěnu pitnou vodu v nejvyšší kvalitě a dostatečném množství na příštích padesát let.”

Prostřednictvím investice akciové společnosti Úpravna vody Želivka, a.s., kde je hlavní město majoritním vlastníkem, neinvestuje Praha jen do vody pro Pražany. Tuto pitnou vodu odebírá každý sedmý obyvatel České republiky. Investice do filtrace aktivním uhlím se tak pozitivně odrazí i v lepší kvalitě kohoutkové vody pro obyvatele Kladna, Berouna, nebo Benešova ve středních Čechách, ale i obyvatele Vlašimi, Havlíčkova Brodu, Humpolce, nebo Pelhřimova v kraji Vysočina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bartošek (KDU-ČSL): Mezi hasiči je mi vždycky dobře

17:46 Bartošek (KDU-ČSL): Mezi hasiči je mi vždycky dobře

Poslanec Jan Bartošek dlouhodobě podporuje hasiče