Hlubuček (STAN): Přihlaste svůj pražský projekt adaptace na změnu klimatu do soutěže

27.02.2020 10:45 | Zprávy

Až do 31. března může každý nominovat projekt, přizpůsobující město změnám klimatu, v druhém ročníku soutěže Adapterra Awards.

Hlubuček (STAN): Přihlaste svůj pražský projekt adaptace na změnu klimatu do soutěže
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Soutěž upozorňuje na úspěšná opatření reagujících na důsledky klimatické změny ve městě jako je přehřívání, nedostatek zeleně nebo bleskové srážky. Praha má letos v soutěži nově vlastní kategorii pro opatření realizovaná na svém území. Projekty lze nominovat ve čtyřech oblastech: volná krajina, zastavěná území, pracovní prostředí a domov.

Právě pražská kategorie má vyzdvihnout kvalitní a účinná opatření, která mohou být inspirací pro další velká města, která shodně trpí přehříváním, nedostatkem zeleně nebo bleskovými srážkami. „Největší výzvu v Praze vidíme v tom, aby městské organizace a městské části klimatické a adaptační cíle vzaly takříkajíc za své. Ony jsou totiž klíčovými hráči pro to, aby se adaptační vize staly každodenní praxí. Neméně důležitá je spolupráce odborů magistrátu a v neposlední řadě samotných obyvatel hlavního města, kteří mohou přihlašovat vlastní adaptační nápady a projekty,” vyzývá náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Typická adaptační opatření ve městě především přispívají ke zmírnění efektu tepelného ostrova, zlepšení mikroklimatu a také využívají a zadržují dešťovou vodu, případně ji rychle odvádějí při silných přívalových srážkách. Příkladem je budování povrchů propustných pro dešťovou vodu nebo zvětšení ploch zeleně. V pracovním prostředí může jít například o projekty nových technologických řešení provozů i kancelářských budov, která se zaměřují na vícenásobné využití vody a využití obnovitelných zdrojů energie. Na úrovni rodinných domů může jít například o opakované využití vody včetně šedé a dešťové nebo zlepšení mikroklimatu v okolí pomocí zelené střechy, přírodní zahrady, vodní plochy či domácí kořenové čistírny. I na území Prahy jsou potřeba projekty pro volnou krajinu jako přírodě blízká protipovodňová ochrana, protierozní opatření na zemědělské půdě, obnova a revitalizace potoků, rybníků a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: Zastavme týrání poníků na poutích

Prohlášení DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT k iniciativám Zastavme týrání poníků na poutích