Hlubuček (STAN): Přihlaste svůj pražský projekt adaptace na změnu klimatu do soutěže

27.02.2020 10:45 | Zprávy

Až do 31. března může každý nominovat projekt, přizpůsobující město změnám klimatu, v druhém ročníku soutěže Adapterra Awards.

Hlubuček (STAN): Přihlaste svůj pražský projekt adaptace na změnu klimatu do soutěže
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta obce Lysolaje Ing. Petr Hlubuček (STAN)

Soutěž upozorňuje na úspěšná opatření reagujících na důsledky klimatické změny ve městě jako je přehřívání, nedostatek zeleně nebo bleskové srážky. Praha má letos v soutěži nově vlastní kategorii pro opatření realizovaná na svém území. Projekty lze nominovat ve čtyřech oblastech: volná krajina, zastavěná území, pracovní prostředí a domov.

Právě pražská kategorie má vyzdvihnout kvalitní a účinná opatření, která mohou být inspirací pro další velká města, která shodně trpí přehříváním, nedostatkem zeleně nebo bleskovými srážkami. „Největší výzvu v Praze vidíme v tom, aby městské organizace a městské části klimatické a adaptační cíle vzaly takříkajíc za své. Ony jsou totiž klíčovými hráči pro to, aby se adaptační vize staly každodenní praxí. Neméně důležitá je spolupráce odborů magistrátu a v neposlední řadě samotných obyvatel hlavního města, kteří mohou přihlašovat vlastní adaptační nápady a projekty,” vyzývá náměstek pražského primátora Petr Hlubuček.

Typická adaptační opatření ve městě především přispívají ke zmírnění efektu tepelného ostrova, zlepšení mikroklimatu a také využívají a zadržují dešťovou vodu, případně ji rychle odvádějí při silných přívalových srážkách. Příkladem je budování povrchů propustných pro dešťovou vodu nebo zvětšení ploch zeleně. V pracovním prostředí může jít například o projekty nových technologických řešení provozů i kancelářských budov, která se zaměřují na vícenásobné využití vody a využití obnovitelných zdrojů energie. Na úrovni rodinných domů může jít například o opakované využití vody včetně šedé a dešťové nebo zlepšení mikroklimatu v okolí pomocí zelené střechy, přírodní zahrady, vodní plochy či domácí kořenové čistírny. I na území Prahy jsou potřeba projekty pro volnou krajinu jako přírodě blízká protipovodňová ochrana, protierozní opatření na zemědělské půdě, obnova a revitalizace potoků, rybníků a podobně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kupka: Hnutí ANO už po 8 z 10 pokusů neuspělo

6:07 Ministr Kupka: Hnutí ANO už po 8 z 10 pokusů neuspělo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k verdiktu Ústavního soudu na důchodovou reformou.