Hnyková (Úsvit): Lidí s Alzheimerem bude přibývat. Jsme na to dostatečně připraveni?

27.03.2014 10:52

Lidí s Alzheimerovou chorobou bude neustále přibývat, proto jsem využila možnosti a zúčastnila se mezinárodní konference na téma léčby a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou.

Hnyková (Úsvit): Lidí s Alzheimerem bude přibývat. Jsme na to dostatečně připraveni?
Foto: Archiv JH
Popisek: Jana Hnyková

Díky zdravějšímu životnímu stylu, novým léčebným metodám a pokrokům v medicíně obecně bude populace nejen v Čechách, ale v celé Evropě stárnout. To znamená, že se budeme dožívat vyššího věku, ale zároveň nás bude víc, kteří budou trpět některou z nemocí, které dlouhověkost v určitém procentu doprovází. Jde jak o poruchy fyzických, tak mentálních funkcí. Jedním z relativně častých onemocnění je Alzheimerova choroba.

Vzhledem k tomu, že tímto onemocněním trpí již v dnešní době relativně mnoho lidí a absolutní počty se budou zřejmě zvyšovat, zúčastnila jsem se tento týden Mezinárodní odborné konference Strategie společného postupu příspěvkových organizací v péči o osobu s Alzheimerovou chorobou. Ta se uskutečnila v zámeckých prostorách státního zámku Litomyšl pod záštitou člena Rady Pardubického kraje Pavla Šotoly ve spolupráci se zástupci Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, jehož jsem členkou, městem Litomyšl a Univerzitou Pardubice.

Alzheimerova choroba je náročná nejen pro samotného nemocného, ale zároveň pro personál, který musí zajistit čtyřiadvacetihodinovou péči. Ať už se jedná o péči v domácím prostředí, nebo v zařízeních sociálních služeb. Mezi ostatními vystupujícími z české republiky, Slovenska a Holandska jsem přednesla svůj příspěvek, ve kterém jsem zdůraznila právě důležitost jak formální, tak neformální péče o nemocného a s tím spojené špatné finanční ohodnocení pracovníků přímé péče, tedy těch, kteří se o pacienty s Alzheimerovou chorobou starají.

Jsem velice ráda, že takováto konference proběhla, protože je nutné předávat si navzájem s kolegy poznatky z praxe, a zároveň musím poděkovat pořadatelům za vzornou organizaci konference v překrásných prostorách zámku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jana Hnyková - profil

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

22:02 Fiala (ODS): Roberta jsem potkal na jedné ze svých cest po jižní Moravě...

Komentář na facebookovém profilu k jednomu vzácnému setkání na jižní Moravě.