Hnyková (Úsvit): Stárnutí populace přináší řadu problémů

21.09.2013 10:20

Stárnutí populace je jedním z charakteristických rysů demografického vývoje České republiky. V souvislosti s tím, jak tento trend roste, zvyšuje se také počet seniorů, kteří se o sebe sami nedokážou postarat. Tuto problematiku dlouhodobě sleduje jednička Liberecké kandidátky hnutí Úsvit Jana Hnyková.

Hnyková (Úsvit): Stárnutí populace přináší řadu problémů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

"Péči o nemohoucí seniory nesou na svých bedrech jejich potomci, obvykle ženy, které mají často na starosti ještě i vlastní děti, a nezbývá jim tak čas na vlastní realizaci. Prognózy navíc ukazují, že se tento trend bude ještě dále prohlubovat," popisuje problém Jana Hnyková, která v rámci své dosavadní praxe i občanského života bojuje za zlepšení životních i pracovních podmínek seniorů, zdravotně postižených, nemocných a zaměstnanců.

"Je důležité rozvíjet domácí péči, kde se potřebný člověk cítí nejlépe. Nemělo by to ale být na úkor nejbližších příbuzných, nejčastěji žen, které opouštějí svoji práci a společenský život a věnují se péči o nemohoucího. Tuto péči by měli zajišťovat odborní asistenti, aby se žena mohla realizovat a navrátit zpět do systému," nabízí řešení jednička liberecké kandidátky.

Problémem je, že ke zmíněnému návratu do systému nepomohla ani novela zákona o sociálních službách. Lidé se snaží, aby získané finanční prostředky zůstaly v rodině. Jen malá část z nich je vynakládána k najmutí sociální služby, která by péči obstarávala za příbuzné. Využívání těchto příspěvků navíc není nijak systematicky kontrolováno.

"Bohužel ze zkušenosti vím, že finanční prostředky poskytované státem nejsou vždy účelně využity, lidé se v nabízených službách neumějí orientovat, člověk přijde často zanedbaný. Líbil by se mi systém terénních pracovnic, které by pravidelně mapovaly situaci, obcházely rodiny a spolupracovaly také s ošetřujícími lékaři, jak to funguje například v Rakousku," říká k problému Hnyková.

Pokud by podobný systém terénních pracovnic začal fungovat i v České republice, přispěl by zároveň k nárůstu pracovních míst, a tudíž snížení nezaměstnanosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jana Hnyková - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hilšer: Historie se evidentně opakuje. Invaze není pomoc

20:46 Senátor Hilšer: Historie se evidentně opakuje. Invaze není pomoc

Komentář na facebookovém profilu k demonstracím v Hongkongu