Houška (KDU-ČSL): Kraj by měl prosadit odškodnění obcí u VRT

09.08.2015 10:39

Na loňském semináři o vysokorychlostní železnici (VRT) bylo slíbeno, že se budou diskutovat alternativní trasy. Zatím se nic neděje.

Houška (KDU-ČSL): Kraj by měl prosadit odškodnění obcí u VRT
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

Vypadá to, že Kraj Vysočina k věci přistupuje pasivně, i když by se ve spolupráci s obcemi měl včas snažit najít možnost nejmenšího zla.  

Tím nemyslím přehodit trať na jiný okres. Spíš by kraj měl donutit stát, aby se zavázal, že dotčeným obcím zaplatí určitou kompenzaci - stejně jako tomu nyní je u obcí kolem elektrárny Dukovany. A pokud to stát odmítne, měl by kraj zvážit, zda se nepostavit proti záměru jako celku.

Vysokorychlostní trať (VRT) je totiž další z věcí, které nikdo nechce, ale někde být musí. Podobné je to i s úložištěm vyhořelého paliva. VRT stát musí někde postavit, jde o napojení na celoevropskou síť. Nedá se to vyřešit jako u větrných elektráren, kdy jsem prosazoval jejich plošný zákaz na Vysočině.

Velké emoce vzbudila varianta VRT, která má protínat i část Humpolecka. Na proběhlém semináři jsem sdílel námitky starostů, že bude postižena krajina a že oblast Humpolecka bude „odříznuta“ ze severu dálnicí D1, ze severozápadu přehradou Švihov, z východu silnicí I/34 a teď ještě z jihu VRT.

Náměstek hejtmana Libor Joukl tyto námitky odrážel tím, že pro Vysočinu bude mít VRT výhody třeba v tom, že 1) lidé budou rychleji cestovat do metropolí, 2) přijde sem víc investorů a 3) odkloní se přetížené dosavadní železniční tratě. Tyto výhody se ale týkají jen u velkých měst. Pro Jihlavu, která už je „rozkrájená“ průmyslovými zónami, silnicemi a železnicemi, to možná přínos bude a škoda bude minimální. Ale to se rozhodně nedá říct o malých obcích, kterých je na Humpolecku většina.

Miroslav Houška, krajský zastupitel za KDU-ČSL

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Protesty v Praze proti násilí v USA. A co takhle...

22:01 Maříková (SPD): Protesty v Praze proti násilí v USA. A co takhle...

Komentář na facebookovém profilu k dnešní demonstraci v Praze