„Pro slučování těchto zdravotních pojišťoven není žádný vážný důvod a Revírní bratrská pokladna je finančně zdravá pojišťovna,“ řekl poslanec Ludvík Hovorka, který je členem Podvýboru pro ekonomiku ve zdravotnictví, zdravotní pojištění a lékovou politiku PČR.
„O slučování zdravotních pojišťoven nemohou rozhodovat finanční oligarchové a jimi dosazení členové správních rad. Není únosné, aby o slučování zdravotních pojišťoven a osudu 431 tisíc pojištěnců rozhodovalo netransparentně pár lidí ve správní radě zdravotní pojišťovny,“ pokračoval poslanec.
Po případném sloučení ČPZP s RBP ZP by ČPZP dosáhla 1,65 mld. pojištěnců, a významně by tak posílila své dominantní postavení v regionu severní a střední Moravy. Přitom nelze pominout, že na začátku procesu slučování ZP stálo udělení licence ZP Agel, která se po náboru 60 tisíc pojištěnců postupně sloučila s Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou a Českou národní zdravotní pojišťovnou. Po změně názvu na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu se sloučila se ZP Metal–Aliance. Kromě 1,1 mld. pojištěnců tak ČPZP až dosud získala i významné disponibilní finanční prostředky přebytků slučovaných zdravotních pojišťoven, a to ve výši 5 mld. Kč.
KDU-ČSL se domnívá, že takovéto posilování dominance není ve veřejném zájmu, v zájmu pojištěnců Revírní bratrské pokladny, zdravotní pojišťovny, nebo systému zdravotního pojištění. Není ani v souladu s již projednávanou změnou zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má zvýšit transparentnost ve zdravotnictví.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kdu.cz