Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže dovolit cokoliv

16.10.2019 10:41

Ústavní soud dnes svým nálezem zrušil zákon zavádějící zdanění finančních náhrad v rámci tzv. církevních restitucí. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů, která svůj návrh na zrušení tohoto zákona podala v červnu tohoto roku Ústavnímu soudu.

Hraba (STAN): Ústavní soud vyslal jasný signál, že si stát nemůže dovolit cokoliv
Foto: STAN
Popisek: Zdeněk Hraba
reklama

Skupina devatenácti senátorů ze senátorského klubu Starostové a nezávislí se na Ústavní soud obrátila s argumenty, že přijatý zákon vykazuje jednak znaky nepřípustné retroaktivity a narušuje princip legitimního očekávání plynoucího ze smlouvy, kterou stát v roce 2012 s církvemi a náboženskými společnostmi uzavřel. Skupinu senátorů, za kterou jednal senátor Zdeněk Hraba, zastupoval při řízení před Ústavním soudem jeho emeritní soudce JUDr. PhDr. Stanislav Balík, Ph.D.

„Včerejším nálezem Ústavní soud vyslal jasný signál do společnosti, že stát není všemocný a nemůže si vůči občanům a organizacím dovolit úplně cokoliv. Jsem rád, že Ústavní soud potvrdil, že smlouvy se mají dodržovat. A to i když je jednou ze smluvních stran sám stát,“ komentuje nález Ústavního soudu senátor Zdeněk Hraba.

„Jedním z našich argumentů bylo i to, že stát tímto zákonem zneužil své právo vydávat zákony: chtěl totiž právem regulovat to, co si jako jedna strana smluv, které s církvemi na základě zákona o majetkovém vyrovnání uzavřel, nedokázal dojednat s druhou smluvní stranou,“ dodává senátor Hraba.

„Zároveň chci apelovat na církve a náboženské společnosti i obce k předcházení zbytečným soudním sporům o vydání majetku obcím. Většinou takové spory neprospívají k dobrému jménu ani jedné ze stran sporu. Chtěl bych je tedy poprosit, aby se pokud možno snažily najít kompromis,“ říká na závěr senátor Zdeněk Hraba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

19:00 Premiér Babiš: A ten fotbal musíme dát…

Přepis nedělního pořadu Andreje Babiše „Čau lidi“ – 20. června 2021