Hřib (Piráti): Praha chystá žádost o dotaci na kooperativní inteligentní dopravní systémy

20.01.2024 10:21 | Tisková zpráva

Projektový záměr „Rozvoj C-ITS v Praze“ je první etapou implementace kooperativních systémů, která pokrývá studií proveditelnosti vytipované oblasti s významnou nehodovostí a současně poskytne preferenci výjezdu složek Integrovaného záchranného systému, který umožní časově zkrátit dojezd k místu zásahu od jeho nahlášení. Vytipováno bylo celkem šest lokalit.

Hřib (Piráti): Praha chystá žádost o dotaci na kooperativní inteligentní dopravní systémy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý primátor Zdeněk Hřib

„Dopravní problémy Prahy je třeba řešit na základě tvrdých dat, a ne populistických výkřiků. A právě využití kooperativních inteligentních dopravních systémů je jedním z kroků, který nám v této vizi pomůže. Jejich rozvoj v rámci Prahy má významný potenciál pro zvýšení plynulosti, a tedy i bezpečnost dopravy a k efektivnímu využívání dopravních dat,“ shrnul význam C-ITS náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Kooperativní inteligentní dopravní systémy (C-ITS) umožňují vozidlům komunikovat mezi sebou navzájem, s okolní infrastrukturou a ve výhledu i s dalšími účastníky dopravního provozu. Představují nástroj pro poskytování informací o silničním provozu a také pro ovlivňování proudu silničních vozidel. Jsou také výchozí platformou pro rozvoj dopravy v oblasti její automatizace.

Projektový záměr má vysokou míru pravděpodobnosti úspěšnosti získání dotace, neboť se bude ucházet o finanční podporu z obálky Operačního programu Doprava 2021–2027 (OPD3), alokovanou pro investice do telematických systémů na území hlavního města. Je také v souladu jak se Strategií udržitelné mobility hlavního města Prahy, tak s národní vizí rozvoje kooperativních systémů v ČR. Náklady na realizaci projektu by měly být hrazeny z 85 procent z OPD3 a z 15 procent z rozpočtu hlavního města.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

19:05 Gregorová (Piráti): Podpořila jsem Ursulu von der Leyen jako předsedkyni Komise

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová dnes v tajné volbě podpořila Ursula von der Leyen jako pře…