Hubáčková (KDU-ČSL): Nesouhlasíme s těžbou štěrkopísku na Hodonínsku, odvoláme se

11.01.2019 18:42

Ve středu 9. ledna 2019 vydal Obvodní báňský úřad Brno rozhodnutí, a umožnil tak těžbu štěrků v blízkosti prameniště pitné vody pro přibližně 140 tisíc lidí. Zásoby pitné vody se tímto krokem dostávají do značného ohrožení.

Hubáčková (KDU-ČSL): Nesouhlasíme s těžbou štěrkopísku na Hodonínsku, odvoláme se
Foto: archiv starostky
Popisek: Starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

"Jako senátorka Hodonínska jsem se starosty mého obvodu připravena chránit naši pitnou vodu a ve spolupráci s vodárenskou společností podat odvolání ke stanovení dobývacího prostoru," říká senátorka Anna Hubáčková (KDU-ČSL a nezávislí). Upřesnila, že společně se starosty je připravena bránit se pomocí žaloby. "Nechrání–li nás stát, musíme bojovat sami," dodává Hubáčková.

S těžbou nesouhlasí celý region, jasně to vyjádřili občané peticí, která byla projednána Senátem s nesouhlasným stanoviskem. Těžbu jako velmi rizikovou vyhodnotilo několik odborných posudků. Ministerstvo životního prostředí nevyhovělo žádostem o přehodnocení kladného stanoviska EIA z roku 2015, nebralo ohled například na klimatické změny a sucho, jehož projevy jsou výrazné na celém území ČR (nejen v regionu Hodonínsko).

"Jak je tedy Ministerstvo životního prostředí připraveno chránit vodu? Jak nás chce přesvědčit, že jejich 58 podmínek z procesu EIA bude dodrženo, když samo nerespektuje ani stanovisko své odborné organizace, a to České geologické služby?," ptá se senátorka Hubáčková. Podle ní totiž doposud neproběhla ani veřejná oponentura posudků, kterou doporučil Senát ve svém usnesení k petici.

KDU-ČSL se tématu věnuje už od minulého června, kdy několik starostů Hodonínska, včetně senátorky Anny Hubáčkové, veřejně vystoupilo proti těžbě štěrkopísku. Více najdete zde

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Švenda (TOP 09): Příbram je prý druhá nejhorší. Proč bychom se neměli urazit?

21:26 Švenda (TOP 09): Příbram je prý druhá nejhorší. Proč bychom se neměli urazit?

Poradní společnost Deloitte jako každý rok vydala žebříček obcí seřazených podle životní úrovně. Pří…