Tito lidé totiž cítí zodpovědnost za to, aby se na chodníku i v zimě mohli bezpečně pohybovat chodci. Oni jsou také účastníci dopravy. Často jsou to starší lidé, kterým se i tak hůře chodí, maminky s kočárky, lidé na invalidních vozících. Pro ně je sníh daleko větší překážka pohybu než pro auto. Navíc vím z vlastní zkušenosti, že ten sníh, řádně prosolený, na chodník často předtím nahrne silniční pluh. Naprosto bezohledně, někdy jím okydne i fasádu domu. A vinen je ten, kdo ho vrátí tam, kde byl předtím?
Nemohu si pomoci, ale ono to vypadá, že přes deklarovanou rovnost před zákonem má ten, kdo se pohybuje v autě na silnici více práv než pěší. A není to jen v zimě. Stačí si třeba porovnat, jak dlouho svítí ve městech zelená na přechodech pro chodce a jak dlouho pro motorová vozidla. Jak se leckde lidi tisknou ke zdi na chodníčku sotva půlmetrové šíře, zatímco auto má prostoru, kolik potřebuje. Mimochodem, jak lze z toho půlmetrového chodníku shrabat sníh, aby tudy člověk vůbec prošel a ten sníh přitom nezůstal na krajnici vozovky? Nebo se má tedy chodec brodit tím sněhem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zeleni.cz