K oslavám výročí přesunutým na jiný termín mám navíc zarytou nedůvěru už od dětství, kdy komunisté slavili svou říjnovou revoluci až v listopadu.
Přesto jsem šel 22. listopadu na Albertov uctít připomínku studentského odporu proti totalitě v letech 1939 a 1989.
V listopadu 1939 jsem nebyl na světě. Protektorátní policie tehdy za účasti jednotek SS brutálně potlačila poklidnou demonstraci u příležitosti vzniku Československa. Zabila přitom dělníka Václava Sedláčka a studenta Jana Opletala. 17. listopad byl na základě těchto událostí v roce 1941 vyhlášen Mezinárodním dnem studenstva.
V listopadu 1989 jsem už na světě byl. Šťastnou shodou náhod jsem tehdy při poklidném průvodu z Albertova na Národní třídě nedostal od policajtů přes hubu, ani jsem nebyl zameten vodním dělem. Obojí jsem absolvoval o pár měsíců předtím při Palachově týdnu. A dodnes 17. listopad považuji za klíčové datum, které znamenalo začátek přechodu od totalitní ČSSR k demokratické České republice.
Každý rok proto chodím jako připomínku zapálit svíčku na Národní třídu. Nejsem sám a vím, že spousta dalších lidí, nejen studentů, chodí z podobných důvodů na Albertov.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV