Jak přistoupit k otázce tradiční čínské medicíny? Piráti uspořádali kulatý stůl ve Sněmovně

18.09.2018 12:08

Pod záštitou pirátských poslankyň Dany Balcarové a Olgy Richterové uspořádali Piráti v pátek 14. září 2018 kulatý stůl k senátorské novele zákona o způsobilosti k výkonu zdravotnických povolání, která řeší tradiční čínskou medicínu a její místo v českém lékařském právu. Konkrétně tato novela vyškrtává dvě současná povolání – terapeuta čínské medicíny a specialistu čínské medicíny.

Jak přistoupit k otázce tradiční čínské medicíny? Piráti uspořádali kulatý stůl ve Sněmovně
Foto: Česká pirátská strana
Popisek: Česká pirátská strana, logo

„Na senátní půdě bylo navrženo vyškrtnutí tradiční čínské medicíny ze zdravotních oborů. Piráti stojí za názorem, že se jedná o natolik komplexní téma, že široká debata s odborníky je nezbytná. Věříme, že v této věci nepomáhá černobílý pohled a je nutné se na otázku alternativní medicíny dívat konstruktivně, s ohledem na data i potřeby a práva pacienta,” uvedla Olga Richterová, členka Výboru pro zdravotnictví.

K jednomu stolu zasedli zástupci z Ministerstva zdravotnictví ČR, Komory tradiční čínské medicíny, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i odborníci na lékařské právo ze široké veřejnosti.

Diskuse se zúčastnil také pirátský garant zdravotnictví Zdeněk Hřib, který prezentoval pohled Pirátů.

„Musíme chránit právo volby, ale zároveň poskytnout možnost rozlišit vystudované zdravotníky od amatérských léčitelů, kteří nemusí rozpoznat akutní charakter potíží a můžou zdraví občanů dokonce ohrozit,” zmínil Hřib.

V diskuzi zejména ze strany Ministerstva zdravotnictví zaznělo, že téma by mnohem lépe řešil komplexní nový zákon o alternativní léčbě, který mají v interním připomínkovém řízení a předložit by ho měli na konci října. Zástupci čínské medicíny představili studijní obory na západních univerzitách a praktické využití v konkrétních medicínských oblastech (tišení bolesti, podpůrná léčba).

„Stát má pacientům poskytnout bezpečné prostředí a současně umožnit možnost volby léčby. Toto je pro mě velmi důležité, a proto se těším na novelu zákona o alternativní léčbě, kterou Ministerstvo zdravotnictví do měsíce předloží,” pronesla jako závěrečné slovo pirátská poslankyně Dana Balcarová.

reklama

autor: PV

nová totalita

Četl jsem zde váš článek i článek o tom, co Strach říkal a je to svatá pravda. Tato vláda se opravdu snaží umlčet a potlačit jakékoliv jiné názory, lidi, kteří je mají často dost nevybíravě nálepkuje. Kam myslíte, že to povede dál? Nastane nová totalita jak tvrdí Babiš? Myslíte, že tento rozjetý vla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šitina (SPD): Finanční správa zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů

21:03 Šitina (SPD): Finanční správa zruší 77 územních pracovišť finančních úřadů

Jenom Královéhradecký kraj tak přijde o svá územní pracoviště v Broumově, Dobrušce, Dvoře Králové na…