Marek Šnajdr je i jedním ze tří rebelů, kteří se vloni vzdali mandátu poslance, aby - zřejmě odměnou za lukrativní posty - nebránil koalici prosadit onu skandální reformu důchodů. Stejně vstřícný postoj projevoval i v otázce dávání majetku církvím, a tak není divu, že se po svém odchodu ze sněmovny objevil v čele ropného holdingu ČEPRO, jehož tržby přesahují 40 miliard korun ročně. Slušná kariéra na bývalého experta ODS pro oblast zdravotnictví, který se podílel na prosazování julínkovské vize komerčního zdravotnictví a který v následné éře slabé ministryně Juráskové tento resort i fakticky řídil. Šnajdr byl do čela dozorčí rady Čepra nominován přímo ministrem financí Kalouskem, jenže tak okatě, že se proti tomu ohradil ministr hospodářství Martin Kuba, který je nominálně členem stejné strany jako Šnajdr.
Od pondělí je Marek Šnajdr jedním z obviněných v rozsáhlé akci olomouckého státního zastupitelství. Klade se mu za vinu, že přijal úplatek v podobě funkce ve státním podniku. Ve vazbě je především kvůli obavám soudu, že by mohl na svobodě ovlivňovat ministra financí Miroslava Kalouska, který bude v krátké době též předvolán na policii.
Pro českou verzi „chobotnice“ je zatím bohužel signifikantní, že „kmotři i jejich lotři“ (abych si vypůjčil terminologii z facebooku) jsou obžalováváni z nepravostí, které jsou směšné vzhledem k pověsti i možnostem chapadlového systému politiky jako techniky držení moci, kterou sami pomáhali budovat. A tak Janoušek je stíhán za dopravní nehodu, Hrdlička dostane asi flastr za stalking poslance Bendy, Rittig si odsedí trest za zadržování oběhu zlata, Nagyová za sledování sokyně v lásce…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ČSSD