Janeček (Senioři 21): Havel v Bělorusku aneb Tři lídři, dva osudy

07.09.2021 18:41 | Komentář

Vedou různé formy občanského aktivismu opravdu ke stejným cílům. Nebo jen k užití rozdílně příjemných prostředků?

Janeček (Senioři 21): Havel v Bělorusku aneb Tři lídři, dva osudy
Foto: senat.cz
Popisek: Miloš Janeček

Na titulní straně Zpravodaje českého Senátu je vyfocený jeho předseda Miloš Vystrčil se známou běloruskou aktivistkou Svjatlanou Cichanouskou. Český politik pózuje v roušce a s anglickým nápisem „Help Bellarus“ na klopě, oba drží skleněnou plaketou ruku v ruce. Nápis na plaketě se luští ztuha, neboť jej drží na kameru obráceně. Hlavní představitelka běloruské opozice dorazila na osobní pozvání předsedy Miloše Vystrčila, o události široce referovala snad všechna mainstreamová média  a mne to inspirovalo k malé srovnávací úvaze.

Svjatlana Cichanouská před svým vstupem do politiky působila jako učitelka, politice se věnoval její manžel Sjahrej. Jeho uvězněním mu běloruský režim znemožnil kandidovat na prezidenta a udělal z něj politického vězně. Svjatlana převzala jeho myšlenky a vstoupila do voleb 2020. Podporovala ji opozice i veřejnost. Volby vyhrál s drtivou převahou Andrej Lukašenko, který je u moci prakticky od rozpadu SSSR. (Teď prosím nespekulujme, zda a jak moc byly běloruské volby svobodné a rovné). Cichanouská s odkazem na podporu veřejnosti, politické opozice a běloruské inteligence odmítla výsledek voleb uznat, označila jej za zmanipulovaný a odešla do exilu v sousední Litvě. V červnu 2021 vystoupila před českým senátem.

Václav Havel se narodil do rodiny podnikatelů a intelektuálů. „Díky“ tomu měl omezené možnosti studia a tak nemohl studovat humanitní vědy, na AMU ho nevzali a na ČVUT také ne. Pracoval jako jevištní technik, dálkově vystudoval divadelní fakultu a stal se dramaturgem Divadla Na Zábradlí. Přitom psal hry, eseje a typogramy. V červnu 1967 na sjezdu spisovatelů kritizoval cenzorské choutky režimu, roce 1968 od jara vystupoval veřejně proti monopolu KSČ. S potlačením pražského jara skončil v divadle, jeho hry se nesměly hrát. V roce 1975 napsal otevřený dopis prezidentu Husákovi, byl obviněn z podvracení republiky a stál u vzniku Charty 77. Byl opakovaně neoprávněně ve vazbě a v roce 1979 byl dokonce odsouzen na 4,5 roku nepodmíněně. I když opakovaně dostával nabídky pracovat v zahraničí, odmítal je, pokud nebudou propuštěni i ostatní jeho političtí kamarádi. V 1989 stál za peticí Několik vět, byl opět zatčen, záhy propuštěn, pak přišla demonstrace 17. 11. 1989 a další osudy Václava Havla jsou velmi dobře známé.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Článek byl převzat z Profilu prof. Mudr. Miloš Janeček, CSc.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

K tomu vašemu sběru podpisů na kandidátky

Nepřijde mi to špatný nápad, ale na druhou stranu, to nemáte nic důležitějšího na práci, než sbírat podpisy? Zaznamenal jsem, že ke sběru dochází třeba i v době, kdy jedná Sněmovna. Proč je nesbíráte třeba o víkendu či ve volném čase? A když už sbíráte podpisy pro nominaci a pak logicky i hlasy pro ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bartoš (Piráti): To je ta firma, která dělala pro vaše ministry alibistické vyhodnocení

15:14 Bartoš (Piráti): To je ta firma, která dělala pro vaše ministry alibistické vyhodnocení

Odpověď na 134. schůzi Poslanecké sněmovny dne 7. května 2025 na reakci poslance Andreje Babiše k je…