Janků (ODS): Lepší politika, to jsou noví lidé, ne nové strany

20.08.2014 22:48 | Zprávy
autor: ODS

Být v politice je v mnohém podobné manželství. Někteří lidé jsou stálí, v dobrém i ve zlém. Vědí, že po euforické zamilovanosti, kdy jde všechno snadno, je třeba pilně a soustavně pracovat, aby byl vztah vyrovnaný a přinášel zázemí a možnost vytvářet hodnoty. Jiní se brzy rozvádí - když nepřichází rychlý úspěch, znovu a znovu hledají jednodušší cestu a prvotní euforii.

Janků (ODS): Lepší politika, to jsou noví lidé, ne nové strany
Foto: red
Popisek: Logo ODS

 Ta euforie ze vzniku něčeho nového je opojná a nestojí příliš námahy. Ale taky z ní nelze postavit dlouhodobé a pevné základy.

Čím dál více lidí se právě takto chová v soukromém, pracovním i politickém životě a já to považuji za opravdový společenský problém. Například v současnosti končí každé druhé uzavřené manželství rozvodem. Znamená to, že jsme tolerantní k rychlým a snadným řešením? Že je snazší odejít než problémy řešit? Co tím učíme své děti? Že nemá smysl se snažit dál, pokud přijdou potíže? S tím se nemůžu ztotožnit!

Na naší politické scéně se neustále objevují nové politické subjekty. Bylo by to skvělé, kdyby příčinou toho byl zájem občanů zapojit se do veřejného života a aktivně se tak podílet na životě v jejich okolí. Jenže v nových stranách nezřídka potkáváme staré tváře. S entusiasmem vždy znovu zažívají období „novomanželské zamilovanosti", tedy velkých plánů, slibů, vzletných vizí. Po tom, co takové nové hnutí hodně mluví, přijde čas začít něco opravdu dělat. V tu chvíli se ale nová strana často tak nějak vytrácí, až zmizí úplně. Konkrétní politici se s ní v tichosti „rozvedou", a když se přiblíží další volby, začínají nanovo - s novými kolegy, novou kampaní a nezřídka i novými názory. Kde je soustavná práce pro společnost, občany? Kde je řešení problémů? Kde je vytrvalost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

22:14 Ministr Klempíř: Byl jsem v nepřátelském prostředí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ministerské návštěvě festivalu ve Strážnici.