Je za tím vším manipulace s veřejným míněním? To probíhalo v hlavách asi mnoha lidem, když byl zveřejněn e-mail poradce premiéra Sobotky adresovaný Janu Hartlovi, která vede agenturu pro výzkum veřejného mínění STEM. Píše se v něm o nespokojenosti s jejich prací a zejména o dlouhodobé spolupráci a jejím přerušení pokud… Tato komunikace má však i svůj nepozorovaný a utajený rozměr. Jsou jím velké zakázky, které STEM (nebo jeho pobočky) dostává od státních institucí a ministerstev. Ministerstev, které „jejich“ partnerské politické strany vedou. Pokud se tedy někdo domnívá, že „přerušit spolupráci“, znamená nezadat si nějaký ten průzkum u STEMU za politickou stranu v rozsahu desítek, či stovek tisíc, pak chyba lávky. V podtextu této věci totiž může znít: „nedostanete zakázky za miliony a desítky milionů korun od ministerstev a státních institucí a firem, která vedeme!“
A tohle není jen nějaká spekulace. Již v roce 2011, jsem jako místopředseda Věcí veřejných, pro boj s korupcí, pracoval na kauze, která se toho tématu dotýká. Musel jsem tehdy postupovat jako aktivista a s dotazy, podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím, jsem se obracel na ministerstva. Tak jsme, například zjistil, že v roce 2009, za premiéra Topolánka z ODS, a hlavně za bývalého ministra na MMR Cyrila Svobody z KDU-ČSL, se společnosti STEM/MARK zadala zakázka na průzkum veřejného mínění z tohoto ministerstva v hodnotě bezmála 64 milionů. Za ministra Radko Martínka z ČSSD zase za skoro 10 milionů korun. To jsme stále jen na jednom ministerstvu podotýkám. Média to až na výjimky (http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/mistopredseda-vv-obvinil-agenturu-z-manipulace-mineni_207528.html), „taktně“ obešla, neboť s agenturou pro výzkum veřejného mínění nepracují aktivně jen politické strany, ale i média.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV