Jechová (SZ): Pouliční umění je součástí pražského koloritu

13.08.2015 13:02

Někdo může vnímat pouliční umění jako obyčejné žebrání a obtěžování lidí. Faktem ovšem je, že busking může být i velmi kvalitním uměním.

Jechová (SZ): Pouliční umění je součástí pražského koloritu
Foto: Facebook Kateřiny Jechové
Popisek: Kateřina Jechová

Na ulici začínala spousta známých umělců, např. Edith Piaf, Bob Dylan, Janis Joplin, Marcel Marceau, z našich pak třeba moji oblíbení písničkáři Radůza a Vladimír Merta. Provozování buskingu upravuje vyhláška hlavního města Prahy, městské části pouliční umění, které je provozováno v regulích vyhlášky, omezovat nemohou.

Naopak podporovat pouliční umělce by Praha 2 měla – a může. Vyhláška stanovuje adresně, na jakých místech se busking provozovat nesmí a kde je možný jen bez akustických efektů. Žádné zakázané místo na území Prahy 2 ve vyhlášce uvedeno není, proto zde lze, za podmínky dodržení pravidel, pouliční umění provozovat. Chápu, žene všichni obyvatelé jásají nadšením, když jim někdo hraje, zpívá a tluče na buben přímo pod okny. I proto je do rady hlavního města připravena novela vyhlášky, kteráupřesňuje a mírně zpřísňuje pravidla. Bude-li schválena, bude například zakázáno vystupování se zvířaty, večerní produkce se o půl hodiny zkrátí (do 21:00), bude zaveden zvláštní časový režim akustických produkcí (střídání v lichých a sudých hodinách na levém a pravém břehu) a bude omezena plocha pro jednotlivé produkce. Praha 2 by měla být místem, kde lze příjemně trávit čas ve veřejném prostoru, kde se dá posadit třeba na Mírák nebo na náplavku a poslouchat živou hudbu. Vládnoucí koalice by – místo ekvilibristiky s veřejnými zakázkami, čarováním s prodejem obecních bytů a se správou majetku – měla dbát na to, aby naše městská část ukazovala vlídnou tvář všem, kteří tady bydlí nebo sem zavítají na návštěvu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátorka Dernerová: Ukrajinci mohli dělat zkoušky donekonečna, teď jsou tady čtyři pokusy a dost

0:52 Senátorka Dernerová: Ukrajinci mohli dělat zkoušky donekonečna, teď jsou tady čtyři pokusy a dost

Projev na 2. schůzi Senátu 15. 11. k návrhu zákona, kterým se mění zákon o podmínkách získávání a uz…