Jentschke Stöcklová (ČSSD): Chceme spravedlivé zastoupení žen v politice

12.03.2015 15:42

Ženy nedostávají v politice tolik prostoru, kolik by v moderní evropské demokracii měly, a to chceme změnit, říkají před sjezdem České strany sociálně demokratické členky Oranžového klubu.

Jentschke Stöcklová (ČSSD): Chceme spravedlivé zastoupení žen v politice
Foto: Oranžový klub
Popisek: Oranžový klub

Sociální demokracie by pak měla jít jako levicová strana příkladem a zavést např. kvóty na kandidátní listiny.

V České republice se v nejvyšších patrech politiky pohybuje jen kolem 20% žen a neexistuje jistota, že se situace zlepší přirozenou cestou. Sociální demokracie jako strana není výjimkou, ve vedení má v současnosti jen jednu ženu z celkem pěti pozic, čímž ve srovnání s jinými sociálně demokratickými stranami v Evropě zaostávají. „Domníváme se přitom, že obě současné kandidátky na místopředsedkyně, tedy Michaela Marksová-Tominová i Lenka Teska Arnoštová, jsou velmi kvalitní a rozhodně mají obě v užším vedení strany své místo,“ říká předsedkyně Oranžového klubu Zuzana Jentschke Stöcklová.

Kvóty na kandidátních listinách jsou pak jednou z nejefektivnějších cest, jak rychle „znormalizovat“ spravedlivější zastoupení žen, případně méně zastoupeného pohlaví obecně, ve vysoké politice. „Nějaká forma kvót, ať už stranických nebo státem stanovených, existuje ve třiadvaceti zemích v Evropě, Česká republika je jednou z mála zemí, kde neexistují,“ připomíná Zuzana Jentschke Stöcklová. „Je zvláštní, že reprezentativní zastoupení regionů v parlamentu nikdo za tzv. sociální inženýrství nepovažuje, ale snaha o nápravu podreprezentovanosti poloviny populace, žen, v politice je terčem ostré kritiky,“ dodává Jetschke Stöcklová.

Odmítá přitom, že by přímo v sociální demokracii bylo málo žen, ve členstvu je jich 35%, nebo že by nebyly dost kvalitní. Vedle kvót proto Oranžový klub navrhuje stanovit transparentní kritéria pro obsazování důležitých pozic, například na základě let praxe, vzdělání nebo třeba znalosti jazyků.  Nechce ale zůstat jen u stranické politiky, vedle vyššího zastoupení žen Oranžový klub chce prosazovat i další agendy, které se týkají žen zlepšení jejich postavení ve společnosti, ekonomice i rozhodování.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ČSSD

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

22:35 Senátor Balatka: Koalice nejsou předvolební podvod

Komentář na facebookovém profilu k předvolebním koalicím.