Ježek (ANO): ANO, trváme na zrušení roamingových poplatků

22. 5. 2014 6:42

Když Evropský parlament schválil s úpravami v prvním čtení návrh nařízení o jednotném telekomunikačním trhu (obsahující i zrušení roamingových poplatků), málokdo z politické konkurence se nepřipojil ke kritice skutečnosti, že hnutí ANO má zrušení roamingových poplatků ve svém programu. Konkurenční strany a jejich zástupci, kteří jsou přesvědčeni, že rozumějí politice EU, přitom tvrdili, že zrušení již bylo schváleno a není tedy dál co řešit.

Ježek (ANO): ANO, trváme na zrušení roamingových poplatků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Ježek, europoslanec za hnutí ANO

Zrušení roamingu sice není stěžejní bod programu hnutí ANO, jak se psalo, ale příklad opatření o 12 slovech desetistránkového textu. Přesto si za tímto příkladem stojíme.

Schválení návrhu nařízení Evropským parlamentem v prvním čtení je pouze jedním z kroků v legislativním postupu. Nařízení musí schválit i Rada EU složená z ministrů všech členských zemí. A bylo zřejmé, že tady proces vůbec nebude hladký.

Rada začala uvedené nařízení projednávat v březnu t. r. Projednala zatím jen o něco více než polovinu jeho článků.  Ale už v této fázi panuje mezi členskými státy velká nespokojenost s textem, a to včetně části ke zrušení roamingových poplatků.

Řada států je samozřejmě pod tlakem operátorů, aby uvedený návrh neschválila. Ale nejde jen o roaming, státy mají výhrady k množství jiných aspektů, např. k úpravě neutrality sítě. Předpokládá se, že ministři ekonomiky na červnovém zasedání Rady pouze projednají zprávu o pokroku, ale pozici Rady neschválí. Bude záležet na následném italském předsednictví, jak se se stávající situací vypořádá.

Stejně tak na nové/m eurokomisaři/řce, zda si za  návrhem bude stát. V současnosti byla adresována evropskému ombudsmannovi stížnost alternativních operátorů, že Evropská komise nedostatečně prokonzultovala svůj původní návrh s podnikatelskou sférou. EP v rámci 1. čtení vyškrtl všechny články, v nichž nebyla shoda s Evropskou komisí. Po přijetí politické pozice v Radě a sestavení nové Evropské komise – předpokládá se, že jednání Rady se protáhnou – bude se jednat v trilaterálním dialogu institucí EU a teprve poté bude přijata finální pozice jak EP, tak Rady.

O zrušení roamingových poplatků se tedy bude velmi intenzivně jednat i po sestavení  Evropského parlamentu po volbách, a jestli bude dosaženo shody mezi ním a Radou, je zatím nejisté. To ale politická konkurence klouzající se po povrchu ani netuší.

Kritizovaná pasáž z programu hnutí ANO k roamingu tedy přesně odpovídá realitě:

ANO je přesvědčeno, že právě existence celé řady bariér a s tím souvisejících zbytečně vysokých nákladů je brzdícím faktorem vyšší konkurenceschopnosti a v konečném důsledku i vytváření nových pracovních míst. Budeme usilovat o liberalizaci v prudce se vyvíjejících oblastech nových technologií, jakými jsou například telekomunikace (důraz bude kladen i na bezpodmínečné zrušení roamingových poplatků do r. 2016), elektronické obchodování a služby a vůbec celé širší digitální agendy.

Petr Ježek, kandidát hnutí ANO do Evropského parlamentu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ANO

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): VII. Konference Regionálního klubu hnutí SPD Středočeského kraje

15:49 Rozvoral (SPD): VII. Konference Regionálního klubu hnutí SPD Středočeského kraje

Ve čtvrtek 21. 2. 2019 se uskutečnila VII. Konference Regionálního klubu hnutí SPD Středočeského kra…