Ježek (ANO): Navenek se zdá, že Malta implementuje unijní právo, ale...

19.06.2017 8:32

Panamské dokumenty a respektování zásad právního státu na Maltě byly projednávány na plénu Evropského parlamentu.

Ježek (ANO): Navenek se zdá, že Malta implementuje unijní právo, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Ježek, europoslanec za hnutí ANO

Jen týden po svém vítězství v předčasných parlamentních volbách musel dne 14. června maltský premiér Joseph Muscat odpovídat na otázky poslanců Evropského parlamentu ve vztahu ke korupčnímu skandálu v jeho labouristické straně, propojení na kauzu tzv. panamských dokumentů a respektování zásad právního státu na Maltě.

Labouristická strana čelila v posledních roce problémům poté, co na základě dokumentů, které unikly z maltské finanční zpravodajské jednotky, byli někteří Muscatovi ministři (m.j. znovu zvoleni do současné vlády) obviněni z toho, že mají firmy nebo účty v Panamě.  Podezření z vlastnictví firmy v Panamě a praní peněz padlo i na Muscatovu manželku. Muscat všechna obvinění popírá a naopak zpochybňuje nezávislost maltské finanční zpravodajské jednotky.

Petr Ježek (ANO, ALDE) vystoupil na plenárním zasedání jako zpravodaj vyšetřovacího výboru PANA a maltskému premiérovi mimo jiné řekl: „Členové vyšetřovacího výboru PANA se zúčastnili mise na Maltě v souvislosti s kauzou panamských dokumentů. Je známo, že mnoho zprostředkovatelských firem zmiňovaných v panamských dokumentech má své sídlo na Maltě a jejich vazby na některé politicky exponované osoby jsou znepokojující. Navenek se zdá, že Malta implementuje právo EU, ale jeho vynucování, nezávislost institucí včetně finanční zpravodajské jednotky a dodržování zásad právního státu jsou diskutabilní. V Bruselu Malta blokuje úsilí Evropské unie o větší transparentnost, ať v rámci revize směrnice proti praní špinavých peněz nebo třeba návrhu směrnice o společném konsolidovaném základu daně z příjmu právnických osob. To může znamenat jen to, že má co skrývat.“

Celé vystoupení Petra Ježka můžete zhlédnout zde:

Zdroj: webové stránky europoslance Petra Ježka

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ferjenčík (Piráti): U minimálního standardu je potřeba, aby laťka nebyla příliš vysoko

21:23 Ferjenčík (Piráti): U minimálního standardu je potřeba, aby laťka nebyla příliš vysoko

Projev na 40. schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna 2020 k školskému zákonu