John (VV): GMO jako DDT? Omyl může způsobit katastrofu

29.04.2014 5:29

V pátek jsem moderoval velmi slušně obsazený seminář, pod záštitou poslankyně Olgy Havlové (VV), který se věnoval problematice geneticky modifikovaných potravin.

John (VV): GMO jako DDT? Omyl může způsobit katastrofu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čestný předseda VV Radek John

Na semináři vystoupili například Mgr. Margit Slimáková, specialistka na výživu a zdravotní prevenci, Mgr. Tomáš Moravec, Ph.D.  z Ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky v Praze, profesor RNDr. Zdeněk Opatrný, CSc. z katedry fyziologie rostlin PřF UK v Praze a mnoho dalších odborníků například z Ministerstva zemědělství nebo ambasády Spojených států.

Poslechli jsme si celou řadu argumentů z řad zastánců i odpůrců GMO. Mě osobně na GMO potravinách děsí, že nejsou dostatečně validní dlouhodobé studie o jejich vlivu na lidské zdraví. Historie nás učí, že stejnou chybu udělal svět, když používal insekticid DDT bez dostatečných informacích o jeho účincích, když dopustil kontaminaci životního prostředí polychromovanými bifenyly.

Právě DDT, o němž na semináři hovořila Slimáková, se v padesátých letech s klidem používalo na dětské vši, malárii či tyfus a dnes víme, že mimo jiné negativní účinky je DDT přímo genotoxické (může způsobovat nepřirozené mutace a růst nádorů.

V současnosti se GMO potraviny sice u nás neprodávají ve velkém, v podstatě se dá najít na trhu jen pár olejů, ale potravinová nesoběstačnost EU už teď způsobuje, že se sem dováží velké množství geneticky modifikovaných krmiv z Ameriky a Asie.

U GMO nemusí podle odborníků stačit ani deset let jako důkaz, že nejsou zdraví škodlivé. Testovat se musí opravdu dlouho. Jistím varováním je, že všechny Evropské státy kromě čtyř zakazují pěstování GMO potravin. Ty čtyři jsou Španělsko, Portugalsko, Česká republika a Rumunsko. To se dokonce řadě jiných států líbí, protože ten pokus jestli to zdraví škodí, nebude prováděn na jejich občanech. A mně se zase nelíbí to, že zatím může být prováděn na našich občanech. Existuje termín předběžná opatrnost. Jiné státy podle něj konají a já myslím, že totéž by měl dělat náš stát. GMO potraviny budou samozřejmě velké téma v Evropské unii i v příštích letech. Já jsem zastánce rezervovaného přístupu k jejich pěstování v této zemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Veciverejne.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

22:30 Ministr Toman: Sazby přímých plateb pro rok 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman podepsal výši sazeb pro přímé platby na letošní rok. Jde napříkla…