Johnová (Praha sobě): Konečně můžeme přestat s vyvážením Pražanů s postižením mimo město

03.05.2021 15:18

Praha do systémové proměny sociální péče zařadila hned šest svých mimopražských zařízení.

Johnová (Praha sobě): Konečně můžeme přestat s vyvážením Pražanů s postižením mimo město
Foto: Hans Štembera
Popisek: Radní Milena Johnová

Hlavní město pokračuje v modernizaci péče o obyvatele se zdravotním postižením. Pražští radní dnes rozhodli, že celkem šest pobytových sociálních služeb ležících mimo území Prahy umožní svým obyvatelům, kteří o to projeví zájem, návrat do metropole. V hlavním městě proto vzniknou odpovídající služby.

Anketa

Považujete činnost konspiratori.sk, nebo spolku NELEŽ za korektní?

3%
96%
1%
hlasovalo: 2917 lidí

Zařízení ústavní péče ve Svojšicích v loňském roce z bezpečnostních důvodu opustilo budovu barokního zámku, která byla v provozu dvanáct let poté, co radnice hlavního města odsouhlasila uzavření služby. Všichni obyvatelé se přestěhovali do jiných prostor. Část z nich se vrátila do bytů v Praze, ostatní žijí v rodinných domcích v Českém Brodě a v náhradním objektu v Kostelci nad Černými lesy. Na začátku letošního roku Praha coby majitel objektu rozhodla, že zámek využije jiným způsobem než k poskytování sociálních služeb. Proměna péče ve Svojšicích přitom začala již před pandemií v roce 2019, kdy v zařízení došlo k výměně vedení a nastartování procesu změny.

Pražští radní dnes rozhodli, že se ke Svojšicím připojí dalších pět mimopražských zařízení. Všechna se zapojí do projektu financovaného z prostředků Evropského sociálního fondu, jehož účelem je podpořit proces transformace sociálních služeb a rozšířit kapacitu a zvýšit flexibilitu služeb komunitního charakteru.

„Praha jako jediný kraj v České republice vyváží své obyvatele se zdravotním postižením na území jiných krajů, z velké části do pohraničí, kde komunistický režim zakládal ústavy sociální péče v opuštěných historických objektech. Mnohé z nich leží několik hodin cesty od rodiny a blízkých,“ uvedla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová a pokračovala: „Jsem ráda, že současná koalice se již v programovém prohlášení zavázala tuto praxi změnit a více jak třicet let po roce 1989 konečně s můžeme přestat s vyvážením Pražanů s postižením, a naopak jim umožnit návrat zpátky domů do Prahy.“

Tři ze šestice zařízení leží v Ústeckém kraji, Horní Poustevna a Krásná Lípa ve Šluknovském výběžku, největší pražské zařízení s 250 lůžky, Domov se zvláštním režimem Terezín, sídlí v bývalém ghettu a původně kasárnách Velké terezínské pevnosti. Barokní zámek Odlochovice leží kousek od hranic s Jihočeským krajem, zařízení v městysi Zvíkovec zase na kraji rozsáhlých lesů na Rokycansku.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schwarzenberg: Někdy přemýšlím, že bychom mohli snad převzít poněkud monarchistické uspořádání

11:41 Schwarzenberg: Někdy přemýšlím, že bychom mohli snad převzít poněkud monarchistické uspořádání

Komentář na facebookovém profilu k návštěvě papeže Františka na Slovensku