V Uherském Brodě je realizováno mnoho environmentálních projektů, které pomáhají přírodě a krajině. Díky nim město dokáže například efektivně hospodařit s dešťovou vodou, a navíc dochází i k úspoře finančních prostředků. „Vysadili jsme tisíce stromů, obnovili polní cesty. S mnohými projekty nám pomohl stát, přesto velkou většinu výsadby, jako jsou polní cesty nebo tvorba nových sadů, realizujeme z rozpočtu města,“ vyjmenovává radní města pro životní prostředí, majetek města a ICT v Uherském Brodě David Surý.
Kam s ním?
Nový zákon o odpadech většinu obcí v ČR dostal do situace, kdy likvidaci odpadu formou skládkování zdražuje, ale nenabízí kapacity ani jiné možnosti, jak odpad likvidovat. Během osmi let se poplatek za skládkování zdraží až o 300 %, přesto je počet zařízení na energetické využití odpadu prozatím neměnné, v celé ČR jsou pouze čtyři ZEVA centra. „Klíčovým prvkem v systému nakládání s odpadem je vznik překladišť. Aktuálně v celé České republice chybí dostatečná infrastruktura na efektivní přepravu odpadu, především překladiště, nebo malé a účinné zařízení, které je možné umístit do města. Bez nich budeme prodražovat dopravu a konečnou cenu za likvidaci. Bohužel v rámci dotačních výzev zatím OPŽP na překladiště nepamatuje. Podpora musí být legislativní, není možné povolovat takové zařízení šest a více let. Cílem státu musí být maximální podpora vzniku zařízení pro energetické využití odpadu, která budou schopna energeticky a ekologicky odpad zpracovávat,“ připomíná Surý.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV