KDU-ČSL vítá zákaz dvojí kvality potravin, lidovci o něj usilují dlouhodobě

11.04.2018 17:10

Evropská komise dnes přijala balíček legislativních úprav “New Deal for Consumers“ (Nová dohoda pro spotřebitele). Změny reagují na nespokojenost občanů některých členských států (včetně ČR) s různou kvalitou totožných potravin a výrobků.

KDU-ČSL vítá zákaz dvojí kvality potravin, lidovci o něj usilují dlouhodobě
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL
reklama

KDU-ČSL tento návrh vítá - o zákaz dvojí kvality potravin usiluje dlouhodobě. “Není správné, aby bylo Česko popelnicí Evropy a naši občané byli bráni jako spotřebitelé druhé kategorie,” komentuje první místopředseda lidovců a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka.

“Návrh Komise řeší požadavek KDU-ČSL a postihne klamavé jednání výrobců. Nový návrh konečně dává členským státům i jejich občanům nástroj proti těmto praktikám. Věřím, že Evropský parlament návrh směrnice podpoří a urychlí její projednání tak, abychom ji stihli schválit ještě do konce mandátu,” říká europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Lidovci dlouhodobě usilují o zavedení opatření proti dvojí kvalitě potravin. Podle Michaely Šojdrové jsou opatření Komise výsledkem vytrvalého tlaku politiků v tzv. nových členských státech. “Zásadní roli sehrála iniciativa ministra zemědělství Mariana Jurečky, který opakovaně od roku 2014 požadoval v rámci EU řešit různou kvalitu potravin stejných značek,” doplňuje Šojdrová.

Podle předběžných informací se navržená opatření týkají rozšíření postihu klamavých obchodních praktik směrnice 2005/29/ES. Na jejím znění se bude muset dohodnout Evropský parlament s Radou, následně bude záležet na implementaci členských států. Země budou  muset upravit své zákony a taky zajistit, aby se nová pravidla dodržovala. 

“Jsem rád, že se naše úsilí podařilo. O nápravu jsem loni v červenci dopisem žádal předsedu komise a další členy. Nakonec, o problematice jsem jednal i s naší eurokomisařkou Věrou Jourovou, která dokázala dostat návrh na půdu Evropské komise,” uzavřel Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

22:24 Malačka (ČSSD): Znojemská radnice staví nové psí výběhy

Zničené stromy a popálený trávník od venčení psů. Městská zeleň Znojmo musela v letošním roce pokáce…