KSČM odmítá účelové změny Ústavy

26.02.2015 19:20

KSČM odmítá účelové změny Ústavy, proti aktualizaci třiadvacet let starého dokumentu však výhrady nemá.

KSČM odmítá účelové změny Ústavy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Třetí nejvýznamnější politické uskupení v zemi by například uvítalo možnost přímé demokracie, tedy zákon o obecném referendu, je připraveno diskutovat také o pravomocích prezidenta. Nepodpoří návrhy, které by přinesly změny v rozdělení moci, například posílením výkonné moci nad zákonodárnou.

„Změny Ústavy nesmí být účelové, nesmí jít o to, kdo funkci vykonává, než jak ji má vykonávat. To bychom museli mít zásadně jinou Ústavu v době prezidentování Václava Havla. Reakce, které se týkají např. jmenování Bankovní rady ČNB, byly aktuálnější v době Václava Klause než za současného prezidentování Miloše Zemana,“ uvedl  předseda ÚV KSČM, místopředseda sněmovny Vojtěch Filip v reakci na jednání sněmovního podvýboru pro Ústavu se senátory z ústavní komise a dalšími odborníky.

KSČM nebude podporovat žádné změny, které by vedly k omezení parlamentní demokracie v ČR a v konečném důsledku by mohly limitovat působení politických stran. Podpořila by však ústavní definici odpovědnosti zákonodárců k voličům, kteří je do zastupitelských orgánů vyslali. Podle KSČM by bylo vhodné dokončit diskuzi o zániku mandátu zákonodárce kvůli přestupu z jedné politické strany do druhé.  Ve sněmovně by neměly působit strany, které se nezúčastnily politické soutěže ve volbách.

Sněmovní kluby předložily pětadvacet námětů ústavních změn, diskuse se bude vést asi o třetině záměrů, například o neopakovatelnosti mandátu ústavních soudců, zániku mandátu zákonodárce při pravomocném odsouzení za úmyslný trestný čin, stanovení pevných termínů voleb do Senátu a do zastupitelstev obcí a krajů atd.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: KSČM

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

22:42 STAN povede do eurovoleb Stanislav Polčák

Lídrem hnutí Starostů a nezávislých pro nadcházející volby do Evropského parlamentu bude europoslan…