Na protidrogovou politiku v minulém roce vydal Liberecký kraj cca 8,26 mil. Kč. Z toho 3,2 mil. Kč směřovalo na podporu odborných služeb z oblasti protidrogové prevence (terénní programy, kontaktní centra, léčba a resocializace), 5 mil. Kč představovala dotace na ošetření osob v intoxikaci (záchytná stanice a nemocnice prostřednictvím příslušných obcí). Podpořena byla také kampaň proti kouření, a to částkou 30 tisíc Kč. Vyplynulo to z Výroční zprávy o realizaci protidrogové politiky Libereckého kraje za rok 2014, kterou schválila na svém posledním jednání rada kraje.
„Téma protidrogové politiky je zásadní a musíme na něj klást velký důraz. Navíc počet uživatelů návykových látek se i přes aktivity v této oblasti stále zvyšuje. Alarmující je hlavně fakt, že mezi uživatele patří i mladiství pod patnáct let,“ zdůrazňuje Lenka Kadlecová, náměstkyně resortu sociálních věcí. Podle Kadlecové je třeba podpořit odborné služby, které se tematikou zabývají a drogově závislým mohou pomoci od jejich návyku nebo poradit, jak předcházet nemocem, které s narkomanií úzce souvisí. „Ovšem velký boj je to i v oblasti legálních drog a hazardu,“ uvedla náměstkyně.
Při hodnocení situace v užívání nelegálních návykových látek lze Liberecký kraj zařadit mezi extrémně zasažené regiony, jako je Praha, Ústecký nebo Moravskoslezský kraj. Dostupné informace vypovídají o setrvalém nárůstu užívání návykových látek. Nejrozšířenější a nejčastěji užívanou nelegální návykovou látkou v obecné a školní populaci je tradičně marihuana, kterou v životě vyzkoušela přibližně čtvrtina dospělých, v posledním roce užilo konopné látky 9 % populace.
Průřezové studie mezi školáky stabilně uvádějí především zkušeností s konopnými látkami na úrovni 26–33 % mezi 14–15letými žáky ZŠ a 42–47 % mezi šestnáctiletými studenty SŠ.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV