Jde o naprosté nepochopení demokracie a snahu udělat z českých obcí a měst "firmy" řízené jedním člověkem bez jakékoliv opozice.
"Základem svobodného státu je svobodná obec," píše se ve Stadionově obecním zřízení z roku 1849, kdy prakticky vznikla svobodná obecní samospráva (připomíná to ve své publikaci Komunální politika Stanislav Balík, vřele doporučuji). Již od této doby byly obce spravovány obecními výbory a obecními představenstvy, resp. purkmistrem s radními. Výbory volené na tři roky schvalovaly to hlavní - obecní rozpočet, měly moc usnášecí a dozorčí.
Výhodou kolektivních orgánů je to, že v nich je zastoupeno více názorů, pohledů na věc a že v nich obvykle sedí opozice, která kontroluje počínání vedení obcí a měst. Současní zastupitelé mají pravomoc předkládat návrhy, mají právo vznášet dotazy na radu, organizační složky, zaměstnance úřadu nebo také na příspěvkové organizace založené městem, přičemž musí dostat do 30 dnů odpověď. Díky těmto pravomocím mohou zastupitelé kontrolovat vedení obce, které je tak pod určitým tlakem a nemůže si dovolit všechno. Dle návrhu hnutí ANO by ale žádná opozice neexistovala, prakticky by to znamenalo konec demokracie v obcích a městech, tedy v institucích, které jsou ve svobodné společnosti velmi důležité.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV