Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidé starší 55 let nabízí trhu práce velký nevyužitý potenciál

20.02.2020 16:59

Poslanec Kaňkovský uspořádal seminář s názvem "Stříbrná ekonomika: jak podpořit potenciál a zaměstnávání lidí 55+"

Kaňkovský (KDU-ČSL): Lidé starší 55 let nabízí trhu práce velký nevyužitý potenciál
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský
reklama

V prostorách Poslanecké sněmovny se ve středu dopoledne uskutečnil seminář s názvem „Stříbrná ekonomika: jak podpořit potenciál a zaměstnávání lidí 55+“, který uspořádal lékař a poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský ve spolupráci s Chartou Diverzity a Institutem pro křesťansko-demokratickou politiku a Konrad-Adenauer-Stiftung. Cílem semináře bylo otevřít téma zaměstnávání osob předdůchodového a důchodového věku.

„Opakovaně se setkávám jako lékař, ale i jako politik s lidmi ve věkové kategorii 50+, kteří ve chvíli, kdy z různých důvodů ztratili zaměstnání, se náhle ocitli v bludném kruhu, kdy nebyly schopni dlouhé měsíce, někdy i roky, sehnat nové zaměstnání. Stejně tak vnímám problémy lidí 50+, které trápí nějaký zdravotní handicap, který je limituje ve výkonu jejich povolání a mají problém dále vykonávat profesi, které se doposud věnovali," řekl Kaňkovský s tím, že je potřeba najít konkrétní řešení, jak lidem v předdůchodovém a důchodovém věku pomoci.

Lidé starší 55 let nabízí trhu práce velký nevyužitý potenciál. Disponují řadou znalostí a dovedností, praxí, která se z mnoha oborů vytrácí a chybí. Přitom z hlediska stárnutí a finančního řešení důchodů by se tímto tématem měly zabývat nejen firmy, ale i stát.

„V průběhu příštích 20 let budeme mít ve věkové kategorii 60+ o 1 milion obyvatel víc oproti dnešku. Na schopnosti zaměstnat lidí 55+ bude záviset schopnost udržet ekonomický a sociální systém,“ zmínil Filip Pertold, výzkumný pracovník  think-tanku IDEA při CERGE-EI.

"Klíčová je spolupráce a dialog státu a zaměstnavatelů, zodpovědné firmy nabízí svým zaměstnancům v kategorii 55+ řadu nástrojů flexibility a benefitů," uvedl Pavel Štern, programový ředitel, Byznys pro společnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Sami, nebo společně proti epidemii?

8:32 Senátor Hampl: Sami, nebo společně proti epidemii?

Komentář na facebookovém profilu k epidemii a jejímu řešení