Kaňkovský (KDU-ČSL): Povedlo se a příspěvek na péči o těžce postižené se konečně zvýší

08.12.2018 22:17 | Zprávy

Příspěvek na domácí péči o lidi s nejtěžším čtvrtém stupni postižením se zvýší o 6 tisíc korun a na péči ve třetím stupni o 4 tisíce korun, na pátečním jednání to takřka jednomyslně schválila Sněmovna. Velkou zásluhu na tom mají senátoři a poslanci za KDU-ČSL.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Povedlo se a příspěvek na péči o těžce postižené se konečně zvýší
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Na počátku totiž stála snaha skupiny senátorů kolem zesnulého senátora MUDr. Plačka, kde významnou úlohu hráli senátoři za KDU-ČSL. Ti v Senátu prosadili novelu zákona o sociálních službách, která navrhla navýšení příspěvku na péči osobám ve 4. stupni postižení o 6 tisíc korun. Poslanci za KDU-ČSL pak přidali k této senátní novele další návrh, a to na zvýšení příspěvku na péči i ve stupni třetím, a to o zmiňované 4 tisíce korun. Po velmi složitém průběhu legislativního procesu se podařilo skutečně navýšit příspěvek na péči u obou stupňů o zmíněné částky.

„Je to velmi dobrá zpráva jak pro zdravotně postižené, tak pro jejich rodiny, které se o tyto těžce nemocné obětavě starají často 24 hodin denně. Situace těchto rodin je velmi složitá, dlouhodobá péče o těžce nemocného člena rodiny je vysilující a stát by měl být těmto rodinám maximálně nápomocen.“ Komentuje Vít Kaňkovský dnešní schválení novely zákona o sociálních službách.

Dnešní rozhodnutí je v tomto ohledu velmi dobrým počinem, k řešení je ale řada dalších problémů, se kterými tyto rodiny bojují - například velká byrokracie a zdlouhavý systém schvalování příspěvku na péči, regionální nedostatek některých typů sociálních služeb a mnohé další.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

Myslíte, že chce Rusko mír?

Jak hodnotíte podmínky, které si Rusko stanovuje pro ukončení války? Přijde vám ztráta území a zákaz vstoupit do NATO jako adekvátní podmínka? Mně teda moc ne a kladu si otázku, zda to Rusko nepožaduje záměrně, aby to vypadalo, že se dohodnout, ale vlastně vůbec nechce. Co myslíte? A věříte, že je r...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

8:40 Vích (SPD): Další protiústavní návrh - okradení důchodců v penzijním spoření

Senioři jsou už dlouho cílem opatření vlády Petra Fialy, která se jim dokonce po několikáté snaží zh…