Kaňkovský (KDU-ČSL): Stát nadále ignoruje výhrady obyvatel ohledně uložení jaderného odpadu

23.03.2021 11:30 | Zprávy

Pět měsíců trvalo, než Vít Kaňkovský poslanec z KDU-ČSL dostal od vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka odpověď na svoji interpelaci.

Kaňkovský (KDU-ČSL): Stát nadále ignoruje výhrady obyvatel ohledně uložení jaderného odpadu
Foto: vitkankovsky.cz
Popisek: Vít Kaňkovský

Kaňkovský adresoval ministrovi Havlíčkovi 29. září 2020 souhrn otázek, které se vztahovaly k hledání lokality pro trvalé uložení radioaktivního odpadu v ČR. Zajímal ho proces výběru finální lokality pro hlubinné úložiště jaderného odpadu /HÚRAO/ a komunikace se samosprávami a občany dotčených oblastí.

K podané interpelaci a odpovědi ministra průmyslu a obchodu poslanec říká: „Zásadním problémem celého procesu výběru lokality pro hlubinné úložiště je dlouhodobá absence seriózní debaty vlády s občany dotčených lokalit. Vláda i Správa úložišť radioaktivních odpadů dlouhodobě vůči obcím postupuje z pozice síly.  A dodává, že již dávno měla mít ČR i podle stanoviska Evropské komise zákon, který dá dotčeným obcím spravedlivé podmínky zapojit se do procesu výběru lokality pro HÚRAO.  „Ale Česká republika dál s přijetím tohoto zákona otálí, tato vláda hraje hru ala chytrá horákyně – až teprve nyní - na konci volebního období připravila věcný záměr zákona. Co to znamená? Je to jasný signál, že do voleb tento zákon přijat nebude a vláda přitom dál i pod rouškou pandemie COVID 19 dělá v procesu výběru finální lokality zásadní rozhodnutí,“ upozorňuje lidovecký poslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

Obrana

Nejsem pro, aby ministerstvo obrany mělo SPD. Ani aby byl třeba Turek ministr čehokoliv. Ale není teď jediná šance, jak tomu zabránit, dohodnout se s ANO? Dřív jste s ním už přeci vládli, tak proč ne znovu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ančincová (Piráti): Budu hlasem těch, kteří často nejsou slyšet

6:14 Ančincová (Piráti): Budu hlasem těch, kteří často nejsou slyšet

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k cílům k následujícím čtyřem rokům v Poslanecké sněm…