Keremidský (SPO): S přímou volbou starostů jsme přišli již v roce 2010

26.07.2014 20:55

Jedním z bodů volebního programu, s kterým přišla Strana práv občanů pod vedením tehdejšího celostátního lídra a předsedy strany Miloše Zemana již v parlamentních volbách na jaře 2010, byla nabídka změny volebního zákona, která vychází ze snížení počtu preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty, dále z možnosti hlasovat naráz pro více kandidátů z více politických stran, tak jako tomu je u komunálních voleb, dále ze zmenšení volebních krajů, aby voliči více mohli poznat své kandidáty, navrhovali jsme tehdy rovněž přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů, prezidenta a v neposlední řadě jsme se zasazovali i o prosazení místního, krajského a celostátního referenda.

Keremidský (SPO): S přímou volbou starostů jsme přišli již v roce 2010
Foto: spoz.cz
Popisek: SPO

Za několik týdnů nás čekají komunální volby, které souvisí s naším návrhem přímé volby starostů a primátorů. Podobně se volí nejvyšší představitel města či obce i na Slovensku a ze zkušenosti od našich východních sousedů víme, že je to pozitivní změna k vyšší účasti občanů na dění v obci, neboť se zde odstranila situace, kde došlo k vyšachování „úspěšného kandidáta“ dohodou ostatních politických stran v obci.

Někteří kritici namítají, že se mnohdy na Slovensku stává, že přímo zvolený starosta má proti sobě jinak zabarvenou většinu v daném zastupitelstvu, z čehož pak vznikají problémy v řízení obce. Nemyslím si to, navíc by se tomu dalo zabránit například ustanovením, že přímo zvoleným starostou či primátorem by byl ten, kdo získá nejvíce hlasů na vítězné kandidátce v obci či městě.

V každém případě, ať by zákonná úprava byla jakákoliv, přispěla by jistě ke zlepšení politické kultury v našich městech a obcích a více by zapojila občany – voliče do dění a života obce. Odpadly by politické hrátky a vymizela by situace, kdy nám v obcích mnohdy vládnou neúspěšní, ale „všehoschopní“.

Marian Keremidský, předseda jihomoravské krajské organizace a místopředseda SPO

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: SPO

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…