Keremidský (SPO): S přímou volbou starostů jsme přišli již v roce 2010

26.07.2014 20:55

Jedním z bodů volebního programu, s kterým přišla Strana práv občanů pod vedením tehdejšího celostátního lídra a předsedy strany Miloše Zemana již v parlamentních volbách na jaře 2010, byla nabídka změny volebního zákona, která vychází ze snížení počtu preferenčních hlasů pro jednotlivé kandidáty, dále z možnosti hlasovat naráz pro více kandidátů z více politických stran, tak jako tomu je u komunálních voleb, dále ze zmenšení volebních krajů, aby voliči více mohli poznat své kandidáty, navrhovali jsme tehdy rovněž přímou volbu starostů, primátorů, hejtmanů, prezidenta a v neposlední řadě jsme se zasazovali i o prosazení místního, krajského a celostátního referenda.

Keremidský (SPO): S přímou volbou starostů jsme přišli již v roce 2010
Foto: spoz.cz
Popisek: SPO

Za několik týdnů nás čekají komunální volby, které souvisí s naším návrhem přímé volby starostů a primátorů. Podobně se volí nejvyšší představitel města či obce i na Slovensku a ze zkušenosti od našich východních sousedů víme, že je to pozitivní změna k vyšší účasti občanů na dění v obci, neboť se zde odstranila situace, kde došlo k vyšachování „úspěšného kandidáta“ dohodou ostatních politických stran v obci.

Někteří kritici namítají, že se mnohdy na Slovensku stává, že přímo zvolený starosta má proti sobě jinak zabarvenou většinu v daném zastupitelstvu, z čehož pak vznikají problémy v řízení obce. Nemyslím si to, navíc by se tomu dalo zabránit například ustanovením, že přímo zvoleným starostou či primátorem by byl ten, kdo získá nejvíce hlasů na vítězné kandidátce v obci či městě.

V každém případě, ať by zákonná úprava byla jakákoliv, přispěla by jistě ke zlepšení politické kultury v našich městech a obcích a více by zapojila občany – voliče do dění a života obce. Odpadly by politické hrátky a vymizela by situace, kdy nám v obcích mnohdy vládnou neúspěšní, ale „všehoschopní“.

Marian Keremidský, předseda jihomoravské krajské organizace a místopředseda SPO

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: SPO

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plamínková (STAN): Praha ocenila nejlepší školy sběrových soutěží

22:37 Plamínková (STAN): Praha ocenila nejlepší školy sběrových soutěží

Slavnostní předání cen a pohárů na půdě pražského magistrátu uzavřelo ve středu 20. června 2018 v po…