Klán (KSČM): Destruktivní kapitalismus. Svět se mění každým dnem

24.07.2015 19:05 | Zprávy

Článek je úvahou o současné krizi neoliberlismu, co vše jeho krize způsobuje a jak se prolíná do životů nás všech.

Klán (KSČM): Destruktivní kapitalismus. Svět se mění každým dnem
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

V současné době se zdá, že se již krize z roku 2008 nemůže opakovat. Jenže 7 let od nastartování oné krize se nacházíme v úplně jiné společnosti. Zdání může klamat a to pořádně. Krize z roku 2008 totiž zlikvidovala téměř 15 % globální výroby a přes 20 % celého globálního obchodu. Tím vznikla ještě větší deprese, než ta, která vypukla v roce 1929. Miliony lidí přišly o práci, nastal krach mnoha firem a bank. Navíc se dozvuky velké finanční krize, jak byla později nazvána, šíří po Evropě do dnešní doby a trhají tak samotnou Evropu na kusy. Ať už se jedná o krize ekonomické, demografické nebo v současné době uprchlické. Tyto závažné krize ženou Evropu do pasti, pasti globálního kapitalismu. Pravicová politická reprezentace přišla s řešením – politikou škrtů a využívání zbylých finančních rezerv z předchozího období. Nicméně tento model politiky, který byl v naší zemi uskutečňován v letech 2006 -2013, nebyl vůbec funkční. Místo toho, aby došlo ke stabilizaci společnosti, tak málem došlo k destrukci životně důležitých složek našeho sociálního státu – důchodového systému, zdravotnictví, vzdělání. Největší destabilizace se dotkla důchodového systému. Pravicová reprezentace chtěla navýšit věk odchodu do důchodu až k 70 letům a rovněž se chystala zprivatizovat průběžný pilíř důchodového systému. Podobné problémy s důchodovou reformou se vyskytují i dalších státech Evropy – Španělsko, Itálie, Velká Británie a další. Pravicová politika se navíc snaží privatizovat i školský systém. To naštěstí v našich podmínkách bylo zažehnáno, ale kdyby k tomu došlo, tak by se jednalo o hlubokou krizi vzdělávací sféry. Tím pádem by studenti a absolventi čelili celému svému životu ve vysoké dluhové pasti.

Na tomto místě si musíme říci, že krizi z roku 2008 způsobil sám neoliberalismus svoji nenasyceností zejména v bankovním sektoru. Ten se svým vývojem od roku 1989, kdy ztratil svého konkurenta v podobě socialistického bloku, transformoval v systém, který má sám od sebe vyvolávat opakovaná ekonomická selhání. Podle ekonoma Paula Masona, který je autorem knihy Postkapitalismus, je to ještě horší, protože nový neoliberalismus rozbil svým působením přes 200 let starý vzorec průmyslového kapitalismu. Ve své podstatě jde o to, že hospodářská a finanční krize vždy vyvolala nové formy inovací. Dnes tomu tak však není. Od doby, kdy se firmy a globální ekonomika přerodila ve společnost sítí, tak různé krize slouží „jen“ finančním ústavům, kdy je před bankrotem má zachránit stát tím, že do nich „nalije“ další kapitál. Se vznikem společnosti sítí se ukazuje, že nový kapitalismus chce záměrně likvidovat sociální stát nebo to, co z něj zbylo. Sociální stát je totiž současným kapitalismem považován za překážku k rozšiřování jeho moci – jeho kapitálu. Zároveň chce zlikvidovat odbory, organizování dělnické třídy – to shledává za největší překážku. Tím se vracíme zase o více jak 200 let nazpět do doby vzniku kapitalismu. Nicméně v současné době se nacházíme v úplně jiné společnosti globalizovaného kapitalismu a informační společnosti. Právě informační společnost vedla k redukci pracovního času – už nemusíte chodit do práce fyzicky, ale můžete pracovat tzv. on-line z domova, virtuálně. Jste tím pádem lapeni v síti, čas vám utíká rychleji a stále více používáme inteligentnější stroje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

David (SPD): Evropská unie je vedena zločinci s podporou idiotů

Co tedy navrhujete? Jak docílit změny vedení EU, protože je fakt, že mě štve taky. Navíc mi přijde, že v EU rozhodují hlavně ti, co vůbec nejsou volení občany. Nemělo by se tohle nějak změnit? Pokusíte se o to? Ještě by mě zajímalo, co přesně myslíte tím, že EU vedou zločinci? Neměli by být zločinci...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Slepenec Stačilo se jeví jako přehlídka protestních hlasů

6:14 Farský (STAN): Slepenec Stačilo se jeví jako přehlídka protestních hlasů

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k uplynulému týdnu.