Klán (KSČM): Práce, čas a kapitál

10.03.2017 4:33 | Zprávy

Článek pojednává o vztahu dnešní výkonové společnosti, volného času a nezaměstnanosti, kterou může způsobit masový nástup automatizace.

Klán (KSČM): Práce, čas a kapitál
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

V poslední době se stále častěji objevují úvahy, že nastupující nový průmysl 4.0. začne ničit pracovní místa. Lidé budou odsouváni ze zaměstnaneckých pozic pryč a vznikne nová nezaměstnanost. Stroje prý nahradí pracovníky ve všech pozicích. Je tomu skutečně tak?

Je pravdou, že zavádění automatizace do pracovního procesu přinášela od samého počátku svá pozitiva i negativa. V 50. letech minulého století se často vyskytovaly apokalyptické scénáře, kdy robot stojí před továrnou a dělník mu hrozí kladivem. Tehdejší dělníci se báli, že jim stroje vezmou práci. V té době nikdo nemohl tušit, že s nástupem počítačů tento problém skutečně nastane. V době před nástupem digitalizace průmyslu, tedy před rokem 2000, automatizace skutečně ničila pracovní místa. Na druhou stranu je ale dokázala také vytvořit. Dnes je situace naprosto odlišná. Nástup internetu vede k tomu, že je více pracovních míst ničeno, než vytvářeno. Automatizace globálních rozměrů tedy vede k tomu, že lidé začínají být z pracovního procesu vytěsňováni a nahrazováni levnějšími roboty. Představte si klasický e-shop, kde si objednáte knihy. Ty si můžete nechat přivést domů a tím pádem ani nemusíte do knihkupectví. Internetový prodej tedy postupně ničí kamenné prodejny. Jak bude automatizace našich životů nabírat na síle, tak by nám teoreticky mělo ale zbývat více volného času. Jenže opak je pravdou.

Automatizace, která způsobí nezaměstnanost, bude levná a člověk bude odsouzen k nic nedělání. Již ve 30. letech 20. století se nad tímto problémem pozastavil tehdejší ekonom J. M. Keynes, který tvrdil, že v roce 2030 budeme jednak bohatší a budeme pracovat 15 hodin týdně. V první části svého tvrzení měl pravdu. Ve druhém se tragicky zmýlil. Uvažoval, že nástup strojů a automatizace umožní člověku více volného času. To je sice pravda, ale vzhledem k tomu, že naše současná společnost je postavena na výkonu a spotřebě, tak volného času máme stále méně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Klán , KSČM , nezaměstnanost

autor: PV

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Nově navrhované masové sledování občanů EU

Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

15:18 Maláčová (SOCDEM): Evropskou unii potřebujeme a chceme. Musí se ale změnit

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hlasování o nedůvěře v Evropském parlamentu