Klán (KSČM): Vykořisťovatelé dneška?

23.03.2015 15:36 | Zprávy
autor: KSČM

Článek se zabývá renesancí pojmu "vykořisťování" a jak se na tento pojem dívá současný globalizovaný svět a kdo všechno spadá pod kategorii "vykořisťování"

Klán (KSČM): Vykořisťovatelé dneška?
Foto: janklan.cz
Popisek: Jan Klán, poslanec KSČM za Středočeský kraj

Slovo vykořisťování má v sobě několik konsekvencí. Ve své podstatě označuje něco špatného. V marxistické terminologii označuje vykořisťování člověka člověkem – kapitalista vykořisťuje dělníka. Postindustriální společnost však představuje i jiné typy vykořisťování, než jak je uvádí klasik Karel Marx. V globalizovaném kapitalismus se totiž vyskytují vykořisťovatelské elity, které ovládají jak politiku, tak i chod nadnárodních společností.

Například v USA nebo Velké Británii existuje propletenec mezi bankéři a samotnými politiky. Bankéři v tomto případě hojně podporují kandidující politiky a politici zpětně pomáhají bankéřům, když se dostanou do problémů. Podle nevládní organizace Center for Responsive Politics přispěl finanční sektor na prezidentskou kampaň v USA více než 140 miliony dolarů. Bankovní elita narostla do obludných rozměrů, a pokud by nastal její kolaps, tak by to znamenalo zcela jistě ekonomickou krizi. To se ukázalo v roce 2008, kdy krachem banky Lehman Brothers v USA začala finanční krize.

Mezi vykořisťovatelské elity můžeme zařadit částečně i veřejný sektor

Představa, že by nastala ještě hlubší krize je odstrašující. Jelikož se právě finanční sektor potácel na okraji propasti, tak společnosti a politikům nezbývalo nic jiného, než se zabývat problémy a záchranou tohoto sektoru. Mezi vykořisťovatelské elity můžeme krom bankéřů zařadit částečně i veřejný sektor. Podle časopisu The Economist je případem vykořisťování veřejným sektorem nejvíce postiženo Řecko, ale do doby přijetí zákona o státní službě byla tímto fenoménem postižena i Česká republika.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

15:01 Kupka (ODS): Babiš může beztrestně okrádat stát

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Andreji Babišovi.