Kobza (SPD): Jak ušetřit? Je to tady! Přestaňme z fleku solit do chřtánu EU

26.03.2020 14:02

Vláda chce navýšit deficit na 200 miliard korun. Postrádám však jakoukoliv snahu o úspory nákladů. Je třeba rovněž okamžitě zastavit nesmyslné financování politických neziskovek. Za nesprávné rovněž považuji ořezání rozpočtu ministerstva obrany.

Kobza (SPD): Jak ušetřit? Je to tady! Přestaňme z fleku solit do chřtánu EU
Foto: archiv JK
Popisek: Jiří Kobza (SPD)

Jakkoliv mám k současné vládě a k jejím představitelům výhrady, nyní za kritické situace si myslím, že není prostor na politické hrátky. Není ani čas na okopávání kotníků, vládu musíme nechat pracovat na opatřeních proti epidemii koronaviru. Bohužel, velice smutné je sledovat prohlášení stran tzv. demobloku, Pirátů a vůbec, tzv. sluníčkářské řvoucí menšiny, které se snaží práci vládě znepříjemnit, vymýšlí spoustu bagatelních problémů, udání a žalob.

Zatnout tipec sluníčkatým neziskovkám

Výše zmíněné politické strany a skupiny mají totiž jedno společné: zoufalý strach z toho, že premiér Babiš se projeví jako skutečně schopný manažer, krizi razantními kroky zvládne a občané si vše budou pamatovat ve volbách. Tak dělají vše pro to, aby mu práci maximálně ztížili. Já jen upřímně doufám, že všechna ta prohlášení TOP 09, ODS, KDU- ČSL, STAN i Pirátů lidi pečlivě registrují a budou si pamatovat, kdo přistupoval k řešení infekce byť razantně, ale konstruktivně a s odůvodněnými argumenty a kdo jenom hloupě žvanil a dělal problémy. Když do lodi v bouři teče, musí všichni k pumpám a k veslům, jinak to nejde. Musí velet jediný kapitán. Respektuji to, což ovšem neznamená, že souhlasím se vším, co se děje. Například podoba zvýšení deficitu státního rozpočtu se mi nelíbí, zejména z faktických důvodů. Vláda chce navýšit tento deficit na 200 miliard Kč, jenže v jednáních o navýšení schodku postrádám jakoukoliv snahu o šetření, o omezení zbytných nákladů, nesmyslného financování politických neziskovek, stejně jako považuji za nesprávné ořezat v této chvíli rozpočet ministerstva obrany. Přitom každý rok odchází cca 460 miliard Kč z naší republiky do zahraničí.

K nápravě by přitom stačilo tak málo:

 • zastavit veřejné a státní financování neziskových organizací s politickým programem
 • zastavit financování všech promigračních a integračních organizací všech typů
 • zastavit uplatňování EET
 • uvolnit zaměstnávání na ústní smlouvu, sousedskou výpomoc a podobně
 • zastavit projekty rozvojové pomoci a transformační spolupráce financované přes Ministerstvo zahraničních věcí (z čehož tyjí opět výše definované neziskovky)
 • stáhnout naši vojenskou misi z Afghánistánu
 • zdanit dividendy nadnárodních korporací se sídlem mimo ČR
 • zakázat vnitrofiremní přeshraniční transfery za firemní ceny
 • zrušit poplatky solárním baronům (které povinné v rámci regulované složky ceny financují občané a firmy v účtech za elektřinu)
 • výrazně zdanit zisky z obchodu s vodou
 • přestat platit finanční příspěvky do EU
 • zavést povinnost reinvestice části zisku zahraničních firem, podnikajících na území ČR

Čoromoro až virus odprejskne

Vláda si nicméně raději masivně půjčí a navýší veřejný dluh. Docela ji chápu, reakce a pomsta na státní penězovody napojených organizací, které si dlouhá léta užívají svůj sladký život (jaká že ta dolce vita je, se lze přesvědčit například ZDE) by asi byla politicky nepříjemná až krutá. Velká hra o politické neziskovky a jejich financování nás ještě čeká, až pomine koronavirová krize.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozvoral (SPD): Vlastenci volí do Evropského parlamentu kandidáty SPD a Trikolory!

8:04 Rozvoral (SPD): Vlastenci volí do Evropského parlamentu kandidáty SPD a Trikolory!

Termín voleb do Evropského parlamentu se rychle blíží a nově zvolení europoslanci budou rozhodovat o…