I snahou o adoraci pouze některých, pečlivě politicky vybraných účastníků protiněmeckého odboje a také snahou o naprosté potlačení úlohy jiných odbojářů a o zapomenutí na ně. A jsou tu už dokonce snahy o omlouvání a oslavování některých kolaborantů s Němci a jejich pomahačů, jako byli vlasovci nebo banderovci. To považuji za zločin.
Přepisování dějin
V tomto kontextu je jednak důležité, o čem se veřejně píše nebo mluví, ale neméně také to, o čem se nehovoří, co se zamlčuje. Tento cílený útok je veden zejména na mladou generaci. Už několik let. Velmi často je v této souvislosti zpochybňována odvaha Čechů čelit německé okupaci, náš národ je čím dál častěji drze a pejorativně označován za Čecháčky a kolaboranty. Nic není vzdálenějšího pravdě.
Nejznámější kvalifikovaný odhad hovoří o tom, že jenom v domácím protiněmeckém odboji v letech 1939 až 1945 zahynulo na 100 000 Čechů. Čeští občané, vojáci i civilisté, prokázali tváří v tvář německé okupaci mimořádné hrdinství a odvahu.
Pobožný pistolník
Přední roli v tomto boji hrál štábní kapitán Václav Morávek, který padl v přestřelce s příslušníky gestapa 21. března roku 1942. Václav Morávek, zvaný též Pobožný pistolník, byl hluboce věřící člověk, československá armádní a odbojová legenda. Od 18 let, po smrti otce, živil rodinu, posléze studoval na Vojenské akademii v Hranicích, a poté nastoupil do armády. V protiněmeckém odboji, resp. v jeho vojenské části, byl činný od první minuty jeho existence.
Jak víme, Václav Morávek byl posléze členem slavné odbojové skupiny Tři králové ve složení Balabán, Mašín, Morávek. Tato skupina byla z hlediska celkové protinacistické odbojové akce mimořádně významná. I protože shromažďovala zpravodajsky exkluzivní informace pro londýnskou exilovou vládu a rovněž řídila špičkového agenta-informátora uvnitř nacistické moci, Paula Thümmela (což byl legendární agent A-54). Skupina dále kolportovala ilegální tisk a prováděla sabotážní a záškodnickou činnost.
Václav Morávek vynikal odvahou až za hranicí rizika, a přesto, nebo možná právě proto, vydržel na svobodě z celé skupiny nejdéle.
Legenda
Svého času byl jednoznačně nejhledanějším odbojářem na území tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Několikrát se doslova prostřílel z obklíčení a padl až právě 21. března roku 1942 na pražském Prašném mostě, kde si každoročně u jeho památníku připomínáme hrdinství našich odbojářů, bojovníků proti německým okupantům. Václav Morávek přímo spolupracoval i s parašutisty ze skupiny Silver A, kterým mimo jiné opatřoval falešné protektorátní doklady. Dle některých svědectví a historických pramenů se s Kubišem a Gabčíkem sešel ještě kolem poledne přímo v den své smrti. Pokud je to pravda, šlo by o skutečný symbol a setkání legend české historie.
Velmi podstatnou, – dá se říci, že i zásadní roli v jeho životě hrála víra, coby pramen a svorník hodnot, jakými jsou morálka, etika či láska k vlasti. Těmto hodnotám ve svém životě vždy dostál a zaplatil za ně cenu nejvyšší. Byl známý tím, že si každý večer včetně válečných let a v době skrývání se před německými okupanty v konspiračních bytech četl v Bibli kralické. Přitom měl vždy u sebe dvě pistole a dostatečnou zásobu munice.
V tomto smyslu je již klasický a legendární jeho výrok, který poprvé adresoval svému spulubojovníku Josefu Mašínovi: „Věřím v Boha a ve své pistole!“
Tak žil – i zemřel.
Čest jeho památce – a děkujeme!
Článek byl převzat z Profilu Mgr. Jiří Kobza
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: PV