Kocmanová (Piráti): Rusko by po válce mělo být souzeno i za environmentální škody

06.11.2022 13:55 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k dopadům války na Ukrajině na životního prostředí

Kocmanová (Piráti): Rusko by po válce mělo být souzeno i za environmentální škody
Foto: Repro YouTube
Popisek: Pirátka Klára Kocmanová

Ničení životního prostředí může být podle mezinárodního práva klasifikováno jako válečný zločin.

Nemluví se o tom tak často, ale války těžce dopadají i na přírodu. Nejinak je tomu u konfliktu na Ukrajině. Dnes je Mezinárodní den pro prevenci ničení životního prostředí ve válkách a ozbrojených konfliktech. Jak to na Ukrajině v tomto ohledu vypadá?

Kromě toho, že se z výbušnin uvolňují škodlivé látky, Rusové zasahují rozsáhlé průmyslové areály, úložiště ropy a plynu, čističky vody. Odtud unikají chemikálie a vsakují se do podzemní vody a půdy. V neustálém ohrožení jsou atomové elektrárny a úložiště jaderného odpadu. Aby toho nebylo málo, 30 % místních chráněných oblastí bylo zničeno. To vše má samozřejmě ohromné důsledky na budoucí kvalitu života Ukrajinců a bude velmi složité a drahé zásahy zvrátit. Některé zdroje uvádí, že obnova může trvat desítky let.

Ukrajina je pro celou Evropu (a nejen ji) klíčovým dodavatelem obilí. Ve chvíli, kdy je znehodnocená ukrajinská půda, je to problém nás všech. Už letos jsme na vlastních peněženkách pocítili, jaké to je, když se z Ukrajiny dováží méně pšenice.

„Je proto potřeba dál zvyšovat sankční tlak na Rusko a podporovat Ukrajinu, aby válka co nejdřív skončila. Rusko by po válce mělo být souzeno i za environmentální škody, které způsobilo,” říká pirátská poslankyně Klára Kocmanová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

23:08 DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT: První desítka kandidátů do nadcházejících eurovoleb

Demokratická strana zelených - ZA PRÁVA ZVÍŘAT představila první desítku svých kandidátů do eurovole…