Kolaja (Piráti): Anonymita k Internetu neodmyslitelně patří

22.03.2023 11:33 | Tisková zpráva

Mladí Češi si váží soukromí on-line ještě více, než jejich vrstevníci v Evropě. Ukázal to exkluzivní průzkum agentury Episto pro pirátské europoslance. Ztratit anonymitu při chatování s ostatními nechce 64 % mladistvých z Česka.

Kolaja (Piráti): Anonymita k Internetu neodmyslitelně patří
Foto: pirati.cz
Popisek: Marcel Kolaja

V průměru ze třinácti evropských zemí by ztráta anonymity vadila „pouze“ 53 % mladých. Přitom nově připravovaná pravidla z pera Evropské komise právě se ztrátou anonymity kvůli ochraně mladých počítají.

Podle nového nařízení, které momentálně prochází připomínkováním poslanců Evropského parlamentu, by se museli kvůli kontrole věku všichni uživatelé komunikačních aplikací ověřovat například předložením dokladu totožnosti. Podle pirátských europoslanců tím prakticky skončí anonymita na Internetu.

„To považuji za absolutně neakceptovatelné. Anonymita k Internetu neodmyslitelně patří a její ochrana byla pro Piráty vždy jednou z priorit. Díky ní zažívají obyvatelé zemí s opresivními režimy alespoň částečnou svobodu slova, díky ní mohou lidé diskutovat o zážitcích či názorech, za které by se jinak styděli. O všechny tyto možnosti chce návrh Evropské komise uživatele připravit,“ říká pirátský europoslanec a kvestor Evropského parlamentu Marcel Kolaja, který se problematickým návrhem dlouhodobě zabývá.

V návaznosti na kontrolu věku by byl nezletilým osobám přístup k některým aplikacím zcela odepřen. Například k Elementu, WhatsAppu nebo Signalu, tedy k nástrojům umožňujícím šifrovanou komunikaci. Ty používá celkem 7 z 10 mladistvých Čechů.

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

98%
2%
hlasovalo: 38037 lidí

Aplikace využívají tzv. koncové šifrování, díky kterému nemá ke zprávám přístup nikdo jiný kromě odesílatele a příjemce – a to ani samotný poskytovatel služby. Ve třinácti evropských zemích tuto službu využívá průměrně 67 % mladých.

„Díky koncovému šifrování se ke zprávám nedostane nikdo kromě odesílatele a příjemce. Tomu by byl s návrhem Evropské komise konec. Veškerou soukromou korespondenci by skenovaly automatické filtry. To je pro mě nepřijatelné,“ dodává Kolaja.

Reprezentativního průzkumu agentury Episto se zúčastnilo celkem 8009 mladistvých ze třinácti zemí Evropské unie, přičemž 891 jich bylo z České republiky. Marcel Kolaja pracuje na návrhu jako stínový zpravodaj ve výboru pro kulturu a vzdělávání (CULT) a ve výboru pro ochranu spotřebitele a vnitřní trh (IMCO).

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Mgr. Lubomír Metnar byl položen dotaz

Bude válka?

Podle Řehky je válka Ruska s NATO možná. Možné v životě vše, to je pravda. Nakolik je ale podle vás taková válka pravděpodobná? A nebyla by to třetí světová? Nechci nic zlehčovat, ale nesnaží se tak Řehka ospravedlnit jen rekordní výdaje na obranu, minimálně s nimi přichází v době, kdy vláda potřebu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: S Evropou to není úplně tak špatné, jak to vypadá

21:02 Ministr Síkela: S Evropou to není úplně tak špatné, jak to vypadá

Projev na 65. schůzi Poslanecké sněmovny 31. května k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění zákon č…